Europejski Dzień Prostaty


Ograniczenie masy ciała, a także regularna aktywność fizyczna – to dwa najprostsze sposoby na to, by zadbać o prostatę. Do tego zdrowa dieta i regularne wizyty kontrolne u lekarza urologa. To gwarancja, że nawet w przypadku pojawienia się problemów – szybka diagnoza umożliwi całkowite wyleczenie.

 

Według statystyk nawet 40 procent mężczyzn w wieku od 40 do 60 roku życia cierpi na problemy z prostatą. W Europejskim Dniu Prostaty lekarze ze Szpitala im. Prof. Emila Michałowskiego przypominają, że tak jak dbamy o serce czy wzrok – mężczyźni powinni dbać również o gruczoł prostaty.

Najczęstszymi objawami problemów z prostatą są: częste oddawanie moczu oraz trudności z tym związane, nagłe parcie na pęcherz a także słaby lub przerywany strumień moczu i związany z tym wydłużony czas jego oddawania. Może pojawić się także wrażenie nie do końca opróżnionego pęcherza.

Niebezpieczny jest zwłaszcza nowotwór prostaty. Rak prostaty to drugi pod względem zachorowań i trzeci pod względem śmiertelności nowotwór złośliwy u mężczyzn. U osób powyżej 30. roku życia, gruczoł krokowy zaczyna się rozrastać, z czasem powodując zwężenie cewki moczowej.

Każdy mężczyzna około 50. roku życia powinien regularnie badać gruczoł krokowy u urologa, a wynik badania krwi pod kątem wskaźnika PSA, musi być zawsze interpretowany przez lekarza – podkreśla profesor Igal Mor, specjalista urolog, prezes zarządu MED. Holding SA.

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *