FESTIWAL W DŹWIĘKACH „APASJONATY”


PORAJ.

Miniony weekend to dni wypełnione piosenkami z repertuaru Wielkiego Gniadego. Już po raz XIV w Poraju odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego.

 

Utalentowani wykonawcy, profesjonalne Jury oraz wspaniałe Gwiazdy, które wystąpiły podczas Koncertu Finałowego – to wszystko złożyło się na XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego.

Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju oraz Stowarzyszenie Miłośników Twórczości J. Gniatkowskiego „Apasjonata”.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP – Szymon Giżyński i Wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak.

Patronat medialny: „Gazeta Myszkowska”, „Gazeta Częstochowska”, Kurier Zawierciański”, „Gazeta Kłobucka”, TV „Orion” i Radio Jura.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023. 

Wsparcia dla Festiwalu udzielił Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła Szymona Giżyńskiego.

Piątek (16 czerwca)

Już w piątkowe popołudnie, w Poraju, rozpoczęło się święto polskiej piosenki. Trzydniowy Festiwal zainaugurowała wystawa pt. „Janusz Gniatkowski – twórczość i osobowość”. W sali widowiskowo-kinowej „Bajka” można było oglądać nie tylko listy od fanów, zdjęcia, plakaty, pamiątki, płyty, książki, ale również prace inspirowane twórczością Artysty, a nawet oryginalny garnitur sceniczny. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia fragmentów filmów o Januszu Gniatkowskim, czy z J. Gniatkowskim. Wystawę można oglądać do końca sierpnia br.

 

Sobota (17 czerwca)

Sobota, to przesłuchania, czas wokalnych prezentacji zgłoszonych uczestników, których wykonania oceniało profesjonalne Jury w składzie: Edward Spyrka – przewodniczący Jury, kompozytor, dyrygent, dziennikarz muzyczny, wieloletni kierownik muzyczny i juror Festiwalu Piosenki w Opolu, jak również wieloletni juror Festiwalu Piosenek J. Gniatkowskiego; Paweł Sztompke – dziennikarz i recenzent muzyczny, związany obecnie z Programem I Polskiego Radia, sprawozdawca muzyczny z polskich festiwali muzycznych i filmowych, juror na polskich festiwalach muzycznych; Orest Tsymbala – ukraiński piosenkarz, który urodził się i mieszka we Lwowie.

Jak co roku uczestnicy nas nie zawiedli w festiwalowe „szranki” stanęło 38 podmiotów wykonawczych. Przed Jury wystąpili nie tylko soliści, ale również duet i zespoły wokalne. Przesłuchania odbyły się w czterech kategoriach wiekowych. Najliczniejszą grupę stanowili wykonawcy w kategorii I – najmłodszej. Jurorzy zwrócili uwagę na bardzo wysoki poziom artystyczny uczestników.

 

Niedziela (18 czerwca)

Niedzielny Koncert Finałowy odbył się w plenerze, na placu przed GOK w Poraju. Już od godz. 16.00 scena należała do Laureatów, Gwiazd i Gości. Królowały znane i lubiane piosenki J. Gniatkowskiego.

Przybyłych gości – w imieniu Organizatorów, powitał Andrzej Kozłowski – prezes Stowarzyszenia Miłośników Twórczości J. Gniatkowskiego „Apasjonata”, który poprowadził pierwszą część koncertu. Gorącymi brawami przywitano: Krystynę Maciejewską-Gniatkowską – piosenkarkę, żonę wielkiego artysty, Honorowego Obywatela Gminy Poraj; radnych powiatowych: Annę Sochę-Korendo i Mariusza Karkochę, radnego Rady Gminy Poraj – Grzegorza Bojanka; skarbnik Gminy Poraj – Annę Kuklę; główną księgową Gminy Poraj – Monikę Sosnowicz, Mariusza Muszczka reprezentującego Regionalny Fundusz Gospodarczy oraz uczestników Festiwalu i fanów Janusza Gniatkowskiego. Niedzielny koncert oficjalnie otworzyły: wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak wraz z dyrektor GOK w Poraju – Magdaleną Ryziuk-Wilk.

W pierwszej części koncertu zaprezentowali się Laureaci sobotnich przesłuchań XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Każdemu z Laureatów wręczono pamiątkowy dyplom, statuetkę i okolicznościową pocztówkę upamiętniającą Festiwal z życzeniami wójt Katarzyny Kaźmierczak – dobrej zabawy i miłych muzycznych chwil na Festiwalu oraz – w zależności od kategorii, w której zdobyli trofea – czeki na bony upominkowe lub nagrody finansowe. Przed zgromadzoną widownią zaprezentowali swoje wykonania zdobywcy pierwszych miejsc w każdej kategorii, jednak na scenie uhonorowani i nagrodzeni brawami zostali wszyscy Laureaci.

Po występach Laureatów i uroczystym wręczeniu im nagród nadszedł czas na drugą część Koncertu Finałowego Festiwalu, którą poprowadził Zbigniew Kucz. Na porajskiej scenie zaśpiewały Gwiazdy. W tym roku mogliśmy usłyszeć piosenki w wykonaniu: Oresta Tsymbali – ukraińskiego piosenkarza, pochodzącego ze Lwowa, miłośnika Piosenek Janusza Gniatkowskiego oraz wielokrotnego jurora tego festiwalu, Artystki, której nikomu nie trzeba przedstawiać – Krystyny Maciejewskiej-Gniatkowskiej, która zaśpiewała przy akompaniamencie zespołu grającego w składzie: Mariusz Czernecki – klawisze, aranżacje, Przemek Szymanek – bas, Paweł Krzyczmonik – perkusja, Tomasz Świąć – gitara, Rafał Polegaj – trąbka, saksofon oraz – po raz pierwszy występującej w Poraju – Olgi Bończyk, która swoimi piosenkami zachęciła zgromadzoną publiczność nie tylko do wspólnego śpiewania, ale również do tańca. Artystka zaśpiewała zarówno znane wszystkim piosenki Janusza Gniatkowskiego i innych polskich wykonawców, jak również swoje autorskie utwory. Na scenie zaprezentowali się także: Elżbieta Jatulewicz – wielokrotna laureatka Festiwali Piosenek      J. Gniatkowskiego, finalistka telewizyjnego programu The Voice Senior; Magdalena Łągiewka-Bednarkiewicz – zdobywczyni wielu nagród na Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego – najważniejsze z nich, to nagroda od samego Janusza Gniatkowskiego oraz nagroda „Grand Prix” na IV festiwalu, założycielka oraz liderka zespołu „Dzika Plaża” oraz Zespół Śpiewaczy „Malwy” i Mirosław Podlejski, którzy przez lata związani byli z Artystą. Wykonawcy otrzymali pamiątkowe statuetki autorstwa Zofii Chwastek, wykonane       w pracowni ceramicznej GOK.

Podczas części oficjalnej Festiwalu został odczytany list Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła na Sejm RP – Szymona Giżyńskiego, w którym docenił wkład Janusza Gniatkowskiego w propagowanie polskiej kultury zarówno w Polsce, jak i za granicą. ,,Janusz Gniatkowski to legenda polskiej muzyki. Twórca wybitny, obdarzony wspaniałym talentem wokalnym i scenicznym, o niezwykłej, bogatej osobowości
i polski patriota. Na stałe zapisał się w panteonie największych twórców scenicznych XX wieku. Charakteryzowała go perfekcja wykonawstwa, najwyższy kunszt artystyczny oraz odpowiedzialność zawodowa. Sale koncertowe w których gościł zawsze były wypełnione po brzegi. Swoją wierną publiczność Janusz Gniatkowski miał nie tylko w kraju, lecz także za granicą. Koncertował m.in. w: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Czechosłowacji, Rumunii. Wszędzie godnie reprezentował Polskę, dając świadectwo piękna polskiej kultury wysokiej. Za zasługi dla kultury polskiej został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Janusz Gniatkowski był także nieodłącznie związany z Porajem, który zajmował szczególne miejsce w sercu artysty. Cieszę się, że 95. rocznicę urodzin legendy polskiej muzyki, możemy świętować – właśnie tu w Poraju – pięknym wydarzeniem: Festiwalem Piosenek Janusza Gniatkowskiego.” – napisał poseł Szymon Giżyński.

Na finał niedzielnego koncertu jak również całego Festiwalu na scenie wystąpiły Gwiazdy i Goście, śpiewając piosenkę „Bella, bella donna” J. Gniatkowskiego i zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania.

XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego już za nami… Jednak na długo pozostanie w naszej – i mamy nadzieję – że również Państwa pamięci i przywoła same miłe wspomnienia.

Kolejny Festiwal za rok, a my już dziś Państwa na niego gorąco zapraszamy.

Dziękujemy Uczestnikom, Jurorom, Gwiazdom, Gościom i publiczności za wspólnie spędzony czas. Serdecznie dziękujemy Patronom Festiwalu: TV „Orion”, Radiu „Jura”, „Gazecie Myszkowskiej”, „Gazecie Częstochowskiej”, „Gazecie Kłobuckiej” oraz „Kurierowi Zawierciańskiemu”. Szczególne podziękowania dla Regionalnego Funduszu Gospodarczego za zapewnienie noclegów w „Jurajskiej Przystani” dla Artysty. Podziękowania składamy również pozostałym Sponsorom Festiwalu: Pizzerii „Lago Del Gusto”, Firmie „Sokpol” oraz Restauracji „Zajazd U Renaty”. Dziękujemy również Centrum Integracji Społecznej (CIS) w Poraju za przygotowanie terenu i transport.

 

Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich prezentacji, Jury uzgodniło następujący werdykt:

  • kat. I: 9-13 lat
    I miejsce – Duet Julia GAJDA i Maja GAJDA, Kroczyce,

I miejsce – Milena CZERNECKA, Poraj,
II miejsce – Emilia ŚWIĄĆ, Radostków Kolonia,
III miejsce – Kinga BOROŃ, Poraj,

III miejsce – Aleksandra SĘK, Jastrząb,

wyróżnienia:

„NASTOLATKI” – Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju;

 

  • kat. II: 14-18 lat
    I miejsce – Solomiia CHICHAK, Poznań,
    I miejsce – Jagoda BIAŁA, Góra Włodowska,
    wyróżnienie:

Martyna PIECH, Stary Kocin;

 

  • kat. III: 19-49 lat
    I miejsce – Tomasz WOLAK, Nowy Sącz,
    II miejsce – Klaudia UJMA, Częstochowa,

III miejsce – Paulina STĄPEL, Dąbrowa Górnicza,

wyróżnienie:

Adam SIKORSKI, Wierzchowisko;

 

  • kat. IV: powyżej 50 lat
    I miejsce – Zespół „SZALONA PIĄTKA PLUS”, Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju,
    I miejsce – Arleta KRÓLAK, Kady,
    II miejsce – Urszula GRZESIAK, Zawiercie.

 

Serdecznie gratulujemy zarówno Laureatom, jak i wszystkim Uczestnikom!

Do zobaczenia za rok!

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023 i Urzędu Gminy Poraj.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *