WIDOK NA PUSTYNIĘ


Turystyka – najpiękniej na Jurze

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, otoczona malowniczymi wzgórzami leży miejscowość Jaroszowiec. W istniejącym tam sanatorium wypoczywają kuracjusze, miłośnicy sportów zimowych korzystają z wyciągu narciarskiego. Ale Jaroszowiec ma też ciekawe propozycje dla letnich turystów. Należy do nich m.in. kryta pływalnia – wodny raj nie tylko dla dzieci. Miejscowość zachwyca bogactwem przyrody i przepięknymi widokami. Interesujących się architekturą nie zawiedzie jaroszowiecki kościół; bardzo nowoczesna budowla ujmuje przede wszystkim oryginalnością wnętrza.
Spacery, wycieczki, wyprawy…
Z miejscowości niedaleko do ruin zamków Bydlin i Rabsztyn. Prowadzi tam czerwony szlak “Orlich Gniazd”. Pierwsza część wyprawy jest bardzo ciekawa, wiedzie bowiem przez zielone tereny rezerwatów przyrody: “Pazurek” i “Januszkowa Góra”. Po ostrym podejściu na wzgórze ścieżka odchodzi w skały Zubowej, a szlak okrąża ją od wschodu. Mnogość skalnych ostańców przypomina tu skamieniałe miasto. W dalszą drogę za przełęczą poprowadzi nas młodnik bukowy, w którym spotkać można czosnek niedźwiedzi…
Za szosą prowadzącą do Podlesia czeka nas podejście na Januszkową Górę o wysokości 445 m n.p.m.; ze wzniesienia rozciąga się niepowtarzalny widok. Zejście ze szczytu prowadzi wśród ciepłolubnej buczyny. Tu, między skałami, znajdują się jaskinie. Jedna z nich ma charakter studni i znajduje się niebezpiecznie blisko szlaku. Omijając zatem to miejsce i idąc dalej docieramy do Rabsztyna.
Malownicze ruiny
Zamek w Rabsztynie powstał w XIV wieku, jako jedna z twierdz broniących zachodniej granicy naszego państwa. Początkowo należał do Spytka z Melsztyna, później do Toporczyków. Kolejny właściciel – niejaki Myszkowski – rozbudował rabsztyńską strażnicę; działo się to w wieku XVI. W roku 1587 załoga zamku pod wodzą Hołubka i przy pomocy gwarków olkuskich rozbiła wojska wspomagające arcyksięcia Maksymiliana Austriackiego, pretendującego do polskiego tronu.
Skalne ostańce i pustynia Kiedy już nasycimy wzrok widokami rabsztyńskiej twierdzy możemy wybrać się w dalszą wędrówkę. Ciekawą okolicą poprowadzi nas żółty szlak “Pustynny” o długości 5 km. Idąc od stacji kolejowej Jaroszowiec przecinamy szlak czerwony i lasem dochodzimy w pobliże hotelu i restauracji. Omijamy zabudowania i leśnym duktem odchodzimy w głąb doliny trafiając na malowniczą polanę. Stamtąd przysłowiowe trzy kroki dzielą nas od wzgórza, z którego rozpościera się najlepszy widok na…
pustynię. Jaka to pustynia? Jak wygląda? O tym każdy globtrotter powinien przekonać się sam. Wystarczy tylko wybrać się na wycieczkę do Jaroszowca.

ANNA KARLIŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *