NAJLEPSZE FOTOGRAFIE PRZYRODY


Muzeum Pielgrzymowania, przy w Alei Najświętszej Maryi Panny 47 prezentuje wystawę „Fotografia Dzikiej Przyrody”, nad którą patronat objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Można ją oglądać do 23 maja.

– Muzea zazwyczaj uczą nas szacunku do historii. Ale by móc dobrze go przeżywać, trzeba również uczyć się szacunku do teraźniejszości. Taką właśnie funkcję spełnia dzisiejsza wystawa – mówił podczas wernisażu wystawy 22 kwietnia zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Majer.
Ekspozycja zawiera 70 fotografii, które zostały nagrodzone w konkursie fotograficznym Wildelife Photographer of the Year, organizowanym przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs zainicjowano w 1964 roku dla najlepszych fotografów przyrody z całego świata. Do tegorocznej, 45. edycji zgłoszono 43 tys. zdjęć, wykonanych na przełomie lat 2002-2009. – Gdy konkurs ogłoszono po raz pierwszy, napłynęło na niego około 500 zdjęć z terenu Wielkiej Brytanii. Ostatnia edycja przyciągnęła 3000 fotografów z 94 krajów. Galeria zdjęć zawsze wędruje po całym świecie, a od ośmiu lat gości również w Polsce – podkreślił organizator wystawy w Polsce, właściciel Agencji Zegart Jerzy Zegarliński.
Wokół tegorocznego werdyktu powstała niejasność. Jury przyznało Tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2009 dla José Luisa Rodrigueza z Hiszpanii za fotografię zatytułowaną „Wilk z bajki”. Okazało się jednak, że autor prawdopodobnie uwiecznił oswojonego wilka, żyjącego w niewoli w parku zoologicznym w pobliżu Madrytu w Hiszpanii. Podejrzenie ekspertów wzbudziło nie tylko podobieństwo „modela” do jednego z podopiecznych parku, ale również m.in. sposób pokonywania przez niego przeszkody, uwieczniony na zdjęciu – zwierzę fotograf uchwycił w skoku przez płot. Zdaniem specjalistów nieoswojony wilk prawdopodobnie przecisnąłby się pomiędzy drewnianymi częściami ogrodzenia. Fotograf zaprzecza zarzutom, jednak z uwagi na liczne dowody popierające tezę, że wilk nie jest dziki, organizatorzy zdecydowali się go zdyskwalifikować. Tym samym 45. edycja konkursu Wildlife Photographer of the Year 2009, po raz pierwszy w historii, pozostała bez zwycięzcy.
Drugi rok z rzędu na wystawie są trzy zdjęcia wykonane przez Polaków: Mariusza Oszustowicza – III nagroda w kategorii „W Zachwycie nad Roślinami”, Jacka Kwiatkowskiego – III nagroda w kategorii młodzieżowej (15–17 lat) i Michała Budzyńskiego – wyróżnienie w kategorii młodzieżowej (15–17 lat).

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *