Święto szermierki w Konopiskach

Przez dwa dni trwały w Konopiskach Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzików w szpadzie. Ten szermierczy maraton z udziałem 200 zawodniczek i zawodników wyłonił najlepszych 14-latków i najlepsze drużyny reprezentujące wszystkie ośrodki tego sportu w całym kraju.

W mistrzostwach startowała cała grupa zawodników WLKS-u Kmicic Częstochowa. W konkurencji indywidualnej (100 uczestników) na 33. pozycji zakończył zmagania Szymon Całko. Pozostali reprezentanci Kmicica uplasowali się na miejscach: 46. – Kamil Szacior, 50. – Nikodem Sienkowski, 63. – Piotr Nalepa, 69. – Dominik Kalota, 75. – Cyprian Wojciechowski, 89. – Filip Starczewski, 92. – Michał Mrowiec, 94. – Bartłomiej Wojciechowski. Złoty medal w szpadzie młodzików wywalczył Piotr Włodarczyk reprezentujący klub z Kalwarii.

Wśród kobiet w zawodach indywidualnych (97 uczestniczek) nie miała sobie równych Maria Ciszczoń z Warszawianki. Dwie częstochowianki zajęły odpowiednio – Hanna Śliwiak 65. pozycję, Hanna Durka 72.

Wielkie emocje dostarczył także turniej drużynowy. Pierwszy zespół Kmicica (Całko, Szacior, Sienkowski, Kalota) zajął w nim wysokie piąte miejsce wygrywając aż cztery spotkania – z Górnikiem Radlin (34:29), MKS-em Kusy Szczecin (36:27) oraz z KS Szpadą Wrocław 31:30. Jedyna porażka (28:36) przytrafiła się podopiecznym Andrzeja Zaguły i Dariusza Radziejewskiego w konfrontacji z Warszawianką. Druga drużyna Kmicica (Mrowiec, C. Wojciechowski, Nalepa, Starczewski) po porażce 35:36 z Polskim Klubem Szermierczym zajęła 20. miejsce. Mistrzami kraju zostali młodzi szermierze Flesza Świdnica.

W konkurencji drużynowej młodziczek częstochowianki nie startowały. Złote medale wywalczyły natomiast zawodniczki Piasta Gliwice.

Szpadowe mistrzostwa w Konopiskach były imprezą świetnie zorganizowaną. Ogromna w tym zasługa władz samorządowych Konopisk z wójtem Jerzym Żurkiem na czele, dyrekcji i pracowników Gminnego Centrum Kultury i Sporty w Konopiskach, którym kieruje Marcin Kowalski.

Być może w niedalekiej przyszłości Konopiska staną się gospodarzem jeszcze bardziej prestiżowych zawodów szermierczych. Pierwsze deklaracje w tym zakresie już padły.