OKOLICE ŹRÓDEŁ ZDARZEŃ


Turystyka – najpiękniej na Jurze

Przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, pachnące żywicą powietrze, a wszystko 20 km od Częstochowy, w położonej na Jurze gminie Janów. Dla zachowania najpiękniejszych miejsc, utworzono tu aż cztery rezerwaty przyrody: Parkowe, Kaliszak, Stawki i Ostrężnik. Na tej górze położone są ruiny jednego z najbardziej tajemniczych, XIII-wiecznych zamków. Cały teren obfituje w jaskinie, z których najciekawszymi są: “Wiercica”, “Wierna”, “Dupka” i oczywiście “Grota Niedźwiedzia”, w której znaleziono kości największego niedźwiedzia jaskiniowego. U stóp ostrężnickiego zamku biją Źródła Zdarzeń, dające początek rzece Ostrężnicki Ponik. Według ludowego podania każdorazowy wypływ wody wróży ważne wydarzenie historyczne. Gotycka budowla, którą zbudował najprawdopodobniej krakowski biskup Jan Muskata, stanowiła jeden z ważnych elementów systemu obronnego na pograniczu Małopolski i Śląska. Według historyków budowla została zburzona przez króla Łokietka lub w 1391 roku, kiedy to Jagiełło wysłał karną ekspedycję wojskową przeciwko Władysławowi Opolczykowi. W ruinach zamku pomieszkiwali ponoć zbójnicy, którzy napadali na karawany kupieckie ciągnące do Krakowa.
Przez obszar gminy Janów przebiega 9 świetnie oznakowanych szlaków turystycznych. Można tam uprawiać turystykę pieszą i rowerową. Znajdzie się też oferta dla miłośników jazdy konnej.
Każdy weekendowy turysta powinien znać historię okolic, w które się wybiera. Warto więc wiedzieć, że Janów powstał ponad 300 lat temu. Założył go w 1696 roku Jan Koniecpolski – koniuszy wielki koronny, od jego imienia wzięło miasto swą nazwę. Oprócz ciekawych podań, legend i historii Janów oferuje turystom wspaniałą przyrodę i dobre zaplecze hotelowo – turystyczne.
Jeśli ktoś zamierza spędzić noc oddychając świeżym powietrzem i sielską atmosferą, powinien zajrzeć do jednego z licznych agroturystycznych gospodarstw. Gościnne pokoje posiada również Poczta i Ośrodek ZHP w Dąbrowie. Strudzeni globtroterzy mogą nie tylko wypocząć, ale też dobrze zjeść, na przykład w restauracji “Nad Potokiem” lub w barze “Borek”. Specjalnością kuchni jest golonka i pstrąg. Na pierogi przyjeżdżają tam podobno z samej Warszawy.
W Janowie i okolicy nawet najwybredniejszy turysta znajdzie coś dla siebie. Lasy, malownicze widoki i świeże powietrze powinny zachęcić każdego mieszczucha, także tego, który nie ma samochodu. Do miasteczka można dojechać autobusem PKS; w soboty, niedziele i święta: 9.10, 10.40, 11.40, 12.40.
Autobusy powrotne kursują o 16.30, 17.10, 18.00, 18.56, 19.30, 19.50, 20.45.
Malownicze ostańce, krystalicznie czysta woda, pachnące żywicą powietrze, a wszystko to tylko 20 kilometrów od Częstochowy! Warto się wybrać w tę krótką podróż, by zobaczyć inny świat – krajobraz bez wieżowców i fabrycznych kominów.

AK, ŁDR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *