Światowy Tydzień Wody – wrzesień 2013 – w Częstochowskich Wodociągach


Tegoroczne obchody Światowego Tygodnia Wody w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego wzbudziły zdecydowanie większe zainteresowanie wśród mieszkańców Częstochowy i regionu niż w latach poprzednich. Ujęcie wody w Wierzchowisku odwiedziło ponad 130 osób, indywidualnie i w zorganizowanych grupach. Przedsiębiorstwo gościło także młodzież z Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo.

Od kilku lat Częstochowskie Wodociągi prowadzą szeroką politykę informacyjno-promocyjną, łącząc przekaz o funkcjonowaniu Przedsiębiorstwa z ekoedukacją na temat wody. W ciągu roku Przedsiębiorstwo trzykrotnie zaprasza w swoje progi mieszkańców Częstochowy i regionu na „Drzwi otwarte”: 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody, 5 czerwca w związku ze Światowym Dniem Środowiska (wtedy można zwiedzać oczyszczalnię) oraz na przełomie sierpnia i września z racji obchodów Światowego Tygodnia Wody. – Bez wody nie ma życia, o to dobro trzeba dbać w szczególny sposób. Ze swej strony staramy się wpływać na wzrost świadomości społeczeństwa, uczymy jak oszczędzać wodę, jak wpływać na poprawę jej jakości – mówi prezes PWiK Okręgu Częstochowskiego Andrzej Babczyński.
W myśl motta: „czym skorupka nasiąknie za młodu, tym na starość trąci”, Przedsiębiorstwo ze szczególnym pietyzmem podchodzi do nauczania najmłodszych. Podczas spotkań w firmie prezentuje edukacyjny film (dostępny jest też na stronie www.pwik.czest.pl), w przystępny sposób podejmujący tematykę zanieczyszczania środowiska przez człowieka oraz prezentujący proces przygotowywania wody do spożycia, jaki odbywa się w Stacji Uzdatniana Wody w Wierzchowisku. Narrator- kropelka wody przybliża kolejne, skomplikowane i kosztowne etapy procesu ulepszania wody – od usuwania azotanów, które dostały się do wód podziemnych wraz zanieczyszczeniami wytwarzanymi przez człowieka, poprzez oczyszczanie w warstwie filtrów biologicznych, dotlenianie w areatorze, klarowanie w filtrach piaskowym i węglowym z węglem aktywnym aż po ostateczną dezynfekcję w ozonatorach. Dzieci podczas spotkań uczą się także metod oszczędzania wody, że myjąc zęby lepiej używać kubka, a zamiast kąpieli w wannie – wziąć szybki prysznic.

Światowy Tydzień Wody– Sztokholm

W dniach od 1 do 7 września br. odbyła się w Sztokholmie, w ramach Światowego Tygodnia Wody, Międzynarodowa Konferencja, której głównym tematem była oczywiście woda. Już od roku 1991 gospodarzem tej jednej z największej konferencji jest Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wody (ang. Stockholm International Water Institute). W tych dniach przedstawiciele ponad 200 organizacji (instytucji rządowych, jednostek naukowo badawczych, organizacji pozarządowych oraz biznesu) wspólnie debatowali o problemach związanych z wodą i to zarówno w zakresie globalnym jak również regionalnym. Głównym tematem, choć nie jedynym była współpraca w dziedzinie wody oraz budowanie partnerstwa. Znajdujemy więc tutaj odniesienie do uchwały Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych z 2010r. ustanawiającej bieżący rok jako Międzynarodowy Rok Współpracy w Dziedzinie Wody (rezolucja nr A/RES/65/154)
Celem Konferencji było uzyskanie odpowiedzi, przez wszystkich korzystających z wody, odpowiedzieć na pytania: „dlaczego i z kim powinniśmy współpracować” oraz w jaki sposób powinna taka współpraca przebiegać. Z uwagi na to, iż zasoby wody pomimo tego, że są odnawialne, są zasobami ograniczonymi, konieczna jest zatem współpraca pomiędzy wszystkimi użytkownikami wód. Zakres tematyczny Konferencji skupił się na pięciu głównych tematach :
· współpraca pomiędzy różnymi sektorami przemysłu w celu optymalizacji zużycia wody, by móc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na wodę,
· współpraca pomiędzy różnymi grupami interesariuszy, której nieformalnym mottem było stwierdzenie „woda jako dobro najwyższe”; taka współpraca jest bowiem konieczna, by sprostać jednemu z podstawowych praw człowieka ustanowionemu przez ONZ, jakim jest dostęp do bezpiecznej wody oraz urządzeń sanitarnych,
· współpraca poprzez tradycyjne zarządzanie w myśl zasady „myśl globalnie – działaj lokalnie”,
· współpraca pomiędzy organami prawa na różnych poziomach „hydrodyplomacja”,
· współpraca środowisk naukowych z pozostałymi użytkownikami wody, w tym także z politykami, w celu niwelowania różnic w pojmowaniu problemów związanych z wodą.

Gwarancją osiągnięcia sukcesu przez wszystkie współpracujące strony będzie świadomy dialog oparty na otwartości, przejrzystości oraz nieskrępowanym dostępie do danych i informacji. Wynikiem prowadzenia skutecznej współpracy będzie wdrożenie na możliwie największym obszarze naszej planety tzw. zrównoważonego korzystania z wody, czyli takiego korzystania z wody, które umożliwi przyszłym pokoleniom przynajmniej taki sam dostęp do wody jaki posiadają obecni mieszkańcy.

Podczas Światowego Tygodnia Wody wręczana jest także Sztokholmska Nagroda Wody (ang. Stockholm Water Prize) . Nagroda ta została ustanowiona przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wody, a honorowym patronatem objął Król Szwecji Karol XVI Gustaw. Nagroda ta wręczana jest tym osobom, organizacjom lub instytucjom, które osiągnęły wybitne osiągnięcia w dziedzinie wody. Nieformalnie nagroda ta zwana jest „wodnym Noblem” . Wartość nagrody wyniosła w bieżącym roku 150 000 USD. Laureatem nagrody w bieżącym roku jest dr Morgan. Dr Morgan opracował wiele prostych i tanich, a zarazem skutecznych technologii z zakresu gospodarki wodno- ściekowej (np. mających zastosowanie w ujęciach wody, stacjach uzdatniania i magazynowania wody oraz w bezpiecznych oczyszczalniach ścieków łącznie z zagospodarowaniem odpadów). Dr Morgan pracuje obecnie w firmie zajmującej się budową urządzeń zaopatrzenia w wodę oraz oczyszczania ścieków na obszarach wiejskich w Afryce. Firma ta jest organizacją „non for profit”, a więc nie jest nastawiona na jakikolwiek zysk.
Więcej informacji o Światowym Tygodniu Wody znajduje się na stronie: http://www.worldwaterweek.org/.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *