Drzewo Roku 2019 – kolejni finaliści (cz. II)


Dęby Wolności, wiekowe lipy, sosny, grab, kasztanowiec, morwa, bez czarny i grusza z Doliny Miłości to finaliści tegorocznego konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Już w czerwcu te niezwykłe drzewa związane z historią naszego kraju, będące od pokoleń elementem lokalnych ojczyzn, wezmą udział w ogólnopolskim plebiscycie o tytuł Drzewa Roku 2019.

Dąb Konrad w Leszczynach (gmina Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie) – dąb szypułkowy, wiek ponad 300 lat, wysokość ok. 26,5 m, obwód 432 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”.
Dąb szypułkowy „Konrad” jest jednym z najpiękniejszych okazów tego typu na Ziemi Rybnickiej. Zlokalizowany na obrzeżach parku dworskiego, niedaleko od renesansowej willi w stylu włoskim zwanej przez miejscowych „Zomkym”, jest nierozerwalnie związany z historią Leszczyn. Imię „Konrad” nawiązuje do imienia ostatniego właściciela leszczyńskiego majątku Konrada Bartelta, który wybudował „Zomek” i założył wokół niego piękny park z wieloma ciekawymi, nieraz egzotycznymi drzewami, m.in. platanami klonolistnymi i sosnami wejmutkami. Od lat otoczenie „Konrada” jest miejscem spotkań i spacerów mieszkańców, wycieczek uczniów miejscowych szkół i przedszkoli. Odbyło się tu też kilka plenerów malarskich, a nowożeńcy robią sobie sesje fotograficzne. Opisywany był wielokrotnie w publikacjach przyrodniczych i turystycznych. Jest także elementem ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”. W tym roku rozpocznie się przeprowadzana na szeroką skalę renowacja „Zomku” oraz parku dworskiego, co pozwoli na pełniejsze wyeksponowanie „Konrada”, który od lat jest chlubą miejscowości i najbliższych okolic

Dąb Nestor we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) – dąb szypułkowy, wiek ok. 220 lat, wysokość ok. 20 m, obwód 435 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Szkołę Podstawową nr 50 we Wrocławiu.
Dąb został posadzony jeszcze w XIX wieku na terenie Niemiec. Wraz z innymi dębami był ozdobą rozległego ogrodu pałacowego, po którym dzisiaj nie ma już śladu. W 1928 roku wokół dębu powstało osiedle domków jednorodzinnych. W 1945 roku, gdy wokół zaczęły
toczyć się ciężkie walki, szczęśliwym trafem drzewo nie ucierpiało, i nie zmieniając miejsca, znalazło się w nowym państwie. Polscy architekci docenili sędziwe drzewo i planując osiedle z wielkiej płyty, umieścili je tuż za budynkiem tysiąclatki – SP 102 (potem Gimnazjum 27). Szybko okazało się, że jedna podstawówka to za mało. Nowa szkoła SP 50 od pierwszych dni wzięła drzewo pod swoją opiekę, dzięki czemu m.in. bezimienny dąb stał się Nestorem, a także pomnikiem przyrody. W ten sposób Nestor stał się świadkiem, a jednocześnie symbolem zjednoczenia dwóch szkół.

fot. Konkurs Drzewo Roku

Dąb Konrad w Leszczynach (gmina Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie)

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

Oprac. GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *