OSP Janów otrzymała nowy wóz bojowy


17 września 2022 roku druhowie z OSP Janów przeżywali swoje wielkie święto. W tym dniu nastąpiło oficjalne poświęcenie i przekazanie nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego MAN Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie. Kluczyli do wozu prezesowi Januszowi Solakowi – w imieniu Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymona Giżyńskiego – redaktor naczelny ,,Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska, Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski i Komendant Miejski PSP w Częstochowie bryg. Marek Radosz.  

W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości w tym m.in.: przedstawiciel Szymona Giżyńskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego redaktor Urszula Giżyńska, Wicestarosta Powiatu Częstochowskiego Jan Miarzyński, Wójt Gminy Janów Edward Moskalik, Skarbnik Gminy Janów Małgorzata Laskowska, Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, Komendant Miejski PSP w Częstochowie bryg. Marek Radosz, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Złoty Potok Marek Szostak, Prezes Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Dyrektor Biura Zamiejscowego w Częstochowie Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Adam Markowski, Przewodnicząca Rady Gminy Janów Ewa Ucieklak wraz z Radnymi i Sołtysami, mieszkańcy oraz goście.

Uroczystego poświęcenia wozu dokonał ks. kan. Szymon Gołuchowski Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Janowie.

Pojazd został zakupiony z środków pochodzących z dotacji KSRG – 425 000 zł, Gminy Janów – 300 000 zł, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – 100 000 zł, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – 95 000 zł, Starostwa Powiatowego w Częstochowie – 50 000 zł oraz ze zbiórki i środków własnych OSP Janów – 80 000 zł. Łącznie wóz kosztował 1 050 000 zł. Samochód wprowadzono do janowskiej jednostki 12 września 2022 roku. Uroczyste przekazanie i poświęcenie odbyło się 17 września 2022 r.

Nowy nabytek OSP Janów to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy zbudowany na podwoziu MAN TGM 18.320 4X4 BB z 2022 roku. Posiada silnik wysokoprężny o mocy 235 kW (320 KM). Kabina brygadowa o układzie miejsc 1+1+4 pozwala na przewóz 6 ratowników. W oparciach tylnych siedzeń umieszczono 4 stelaże na aparaty OUO.
Samochód posiada zbiornik wodny o pojemności 6 000 l, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 600 l, autopompę dwuzakresową o wyd. 3 200 l/min przy ciśnieniu 8 bar, działko wodno-pianowe o wydajności 2 400 l/min, urządzenie szybkiego natarcia z wężem o długości 60m oraz cztery zraszacze. Układ wodno-pianowy wyposażony jest również w dozownik środka pianotwórczego, w stężeniach 3% i 6 %.

 

List gratulacyjny Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła Szymona Giżyńskiego

Szanowny Pan

Janusz Solak

Prezes OSP Janów

 

Szanowny Panie Prezesie!

Drogie Druhny i Drodzy Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie!

 

Szanowni Państwo!

Serdecznie dziękuję za zaproszenie na tak ważną dla Państwa uroczystość: poświęcenia i przekazania nowo pozyskanego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP Janów. Z tej okazji pragnę złożyć Państwu serdeczne życzenia i wyrazy swojego najwyższego uznania i szacunku za Państwa ofiarną i patriotyczną służbę. Jesteście zawsze tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie, mienie i środowisko. Jesteście zawsze gotowi – z niesłabnącym poświęceniem – nieść pomoc i ratunek bliźniemu, nie szczędząc sił, a nawet narażając własne życie.

Mundur strażacki jest symbolem niezawodności, męstwa i ofiarności. A trudna i niebezpieczna, ale jakże szlachetna misja strażaka, darzona jest przez Polaków najwyższym szacunkiem oraz zaufaniem społecznym. W ten właśnie sposób rodacy wyrażają uznanie dla Państwa odpowiedzialnej, ofiarnej i bezinteresownej służby. Wiedzą, że na Was zawsze mogą liczyć i nigdy na Państwu się nie zawiodą. Stanowicie bowiem filar polskiego systemu bezpieczeństwa, który podziwiany jest także poza granicami naszego kraju, bo i tam polscy strażacy niosą swą pomoc.

Tym bardziej zasłużenie otrzymujecie Państwo – tak bardzo przez Was oczekiwany i Wam potrzebny – nowy wóz ratowniczo-gaśniczy, który będzie pomagał w działaniach ratujących życie i mienie ludzkie. Niezmiernie cieszę się, że swoją rekomendacją mogłem przyczynić się do tego, abyście Państwo mogli się dziś radować tym niezbędnym dla Was nowym samochodem. Niech Wam służy na chwałę Bożą i ludzki pożytek.

Życzę, byście Szanowni Państwo wciąż godnie i oddanie służyli naszej Ojczyźnie – Rzeczypospolitej Polskiej. Życzę zdrowia i sił, a przede wszystkim tyleż samo powrotów z akcji ratowniczych, co wyjazdów. Niech Wasz Patron, św. Florian otacza Was stałą opieką, a Matka Boża czuwa nad Państwem i Państwa Rodzinami.

Szczęść Wam Boże!

Łączę wyrazy szacunku

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Poseł Szymon Giżyński

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *