Najstarszy periodyk w Częstochowie


29 września w Ratuszu Miejskim Częstochowskie Towarzystwo Naukowe promowało 34. tom „Ziemi Częstochowskiej”

W najnowszym tomie zawarto wieloprzedmiotową tematykę z zakresu archeologii, historii i kultury. Publikacje naukowe zamieścili w nim m.in. Zbigniew Bereszyński, Waldemar Tyras, Elżbieta Hurnikowa, ks. Jan Związek, Marian Głowacki, Renata Sowada – Wróciłem do przedwojennej i z lat 60. formuły interdyscyplinarnego przeglądu tego, co dzieje się w Częstochowie. Wcześniej niektóre tomy były monografiami – mówi Marceli Antoniewicz, który nad zawartością merytoryczną periodyku czuwa od 1998 roku. Nowym trendem z kolei jest zmiana szaty graficznej wydawnictwa. Tu redaktorzy zrezygnowali z tradycji. O zeszłego roku kolejne edycje są zdobione nową okładką. Do 34 tomu zaprojektował ją Ryszard Baranowski.

Historia wydawnictwa „Ziemi Częstochowskiej” sięga okresu przedwojennego. 25 lutego 1932 r. Kazimierz Kuhn, ówczesny starosta częstochowski, przedstawił propozycję utworzenia Towarzystwa Popierania Kultury Regionalnej. Gdy 23 października 1932 r. Kazimierz Kuhn wyjechał z Częstochowy, zarząd TPKR przyznał mu tytuł honorowego prezesa i stanowisko powierzył Wacławowi Płodowskiemu. Po jego śmierci 23 marca 1938 roku prezesem został Aleksander Radłowski.
W 1932 roku Towarzystwo ustanowiło Fundusz im. inż. K. Kuhna w wysokości 5000 zł – na sumę złożyło się społeczeństwo Częstochowy. Miał on służyć rozwijaniu prac naukowo-badawczych i utworzeniu specjalnego wydawnictwa „Ziemia Częstochowska” (ZC). Z funduszu wydano I i II tom oraz Zeszyt 1 tomu III ZC. Pierwszy ukazał się w 1934 r. w liczbie 1000 egzemplarzy. Na 322 stronach opublikowano artykuły będące plonem indywidualnych prac naukowo-badawczych oraz sprawozdanie z działalności TPKR. Wydała go firma wydawniczej W. Nagłowskiego.
Drugi tom ZC miał 270 stron i ukazał się w 1938 r., również w nakładzie 1000 egzemplarzy. Został wydrukowany w drukarni Franciszka Dionizego Wilkoszewskiego. W początku 1938 r. przystąpiono do składania pracy dr Noska pt. „Badania archeologiczne w Opatowie częstochowskim”, która miała stanowić zeszyt 1 tomu III ZC. Zeszyt ten oddany został do rąk czytelników dopiero po wojnie, w kwietniu 1946 roku. Liczył 23 strony, został wydany w nakładzie 100 egzemplarzy przez Drukarnię P.D. Wilkoszewskiego. Tom III ZC, obejmujący zeszyty 2, 3 i 4 ukazał się dopiero w 1947 roku.
Po wojnie TPKR wznowiło działalność 11 kwietnia 1946 r. Prezesem został Aleksander Radłowski, wiceprezesem Kazimierz Sabok. W 1950 r. władze miejskie zamknęły Towarzystwo. Dopiero zmiany polityczno-społeczne po październiku 1956 stworzyły możliwość wznowienia jego działalności. Stało się to 29 listopada 1957 na Prezydium MRN. Kierownictwo powierzono Antoniemu Kłykowi, z-cy przewodniczącego Prezydium MRN.
W czerwcu 1958 roku Towarzystwo wydało „Przewodnik po Częstochowie i okolicy”, przygotowany pod red. T. Kwaśniewskiego. W 1961 r. ukazał się czwarty tom „Ziemi Częstochowskiej”. W latach 60.-80 periodyki były publikowane z kilkuletnimi przerwami, od początku lat 90, nieprzerwanie do dzisiaj „Ziemia” ukazuje się z cyklu rocznym (z małymi wyjątkami).

Na zdjęciu mgr inż. Dariusz Stefański, sekretarz ds. organizacyjnych, dr Marceli Antoniewicz, sekretarz ds. naukowych, dr Juliusz Sętowski, przewodniczący komisji rewizyjnej, dr Franciszek Sobalski, członek zarządu i dr Marian Głowacki, prezes CzTN

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *