Na żużlowych torach

29 lipca na „SGP Arenie” w Częstochowie poznaliśmy nazwiska zawodników, którzy pomyślnie przebrnęli przez egzamin na licencję żużlową. Praktyczną część egzaminu zdało czterech adeptów Stowarzyszenia CKM Włókniarz Częstochowa. Mowa o: Michale Gruchalskim, Bartoszu Świąciku, Adrianie Bialku oraz Kamilu Sobczyku. Ten sam etap udanie zakończył się dla: Przemysława Liszki (Betard Sparta Wrocław), Piotra Stanisławka, Kamila Brzezińskiego (obaj KM Cross Lublin), Piotra Szmyda (KSM Krosno) i Karola Marszałka (MRGARDEN GKM Grudziądz).

Tego samego dnia, co egzamin na licencję żużlową, miała miejsce II runda Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. Mimo woli walki o jak najwyższą lokatę juniorzy Stowarzyszenia CKM Włókniarz Częstochowa zdobyli w sumie 11 punktów, co dało im w rezultacie czwarte, ostatnie, miejsce. 8 „oczek” wywalczył Przemysław Portas, zaś 3 Adrian Woźniak. Z pewnością spory wpływ na słaby wynik zespół miało wykluczenie do końca zawodów Oskara Polisa. Młodzieżowiec „Lwów” w wyścigu trzecim sfaulował Pawła Przedpełskiego. W wyniku tej kolizji obaj upadli na tor, ale na całe szczęście żadnemu z nich nic poważnego się nie stało. W turnieju tryumfowała ekipa KS Toruń. Stało się tak dlatego, że reprezentant MRGARDEN GKM Grudziądz, Hubert Łęgowik, w biegu dodatkowym o pierwsze miejsce dotknął taśmy. Dodajmy, że zespoły z Torunia i Grudziądza po rozegraniu dwudziestu biegów na swoim koncie miały po 39 punktów. Trzecia lokata przypadła juniorom Orła Łódź, zdobywając 31 „oczek”. W tych zawodach został pobity rekord toru, należący wcześniej do Maksyma Drabika. Dokonał tego Hubert Łęgowik, wykręcając czas 65,05 w jedenastej gonitwie.

2 sierpnia w Częstochowie rozegrane zostały kolejne zawody młodzieżowe. Tym razem była IV runda Nice Cup grupy południowej. Zwyciężył żużlowiec Speedway Wandy Kraków, Daniel Kaczmarek. W swoim pierwszym biegu metę minął trzeci, jednakże kolejne kończył na czele stawki. W gonitwie finałowej pokonał Oskara Bobera i Edwarda Mazura (obaj KMŻ Lublin). Z powtórki tego wyścigu wykluczony został Sebastian Niedźwiedź z Orła Łódź. Najlepiej spośród „Lwów” zaprezentował się Przemysław Portas, który z dalszej rywalizacji odpadł dopiero w biegu barażowym. Ostatecznie sklasyfikowany został na szóstym miejscu. W sumie uzbierał 9 punktów. Z pewnością pozytywne wrażenie wywarł Michał Gruchalski, który w swoich debiutanckich zawodach zajął siódmą pozycję z 9 „oczkami” na koncie. Mało tego był bliski wywalczenia startu w gonitwie barażowej. Kolejny z reprezentantów Stowarzyszenia CKM Włókniarz Częstochowa, Adrian Woźniak uplasował się tuż za Gruchalskim, a więc na ósmej lokacie. Na swoim koncie zgromadził 8 punktów. Oprócz popularnego „Gruchy” na liście startowej znaleźli się trzej inni nowi żużlowcy Włókniarza. Adrian Bialk z trzema „oczkami” na koncie zajął czternastą pozycję. Kamil Sobczyk pojawił się na torze tylko jeden raz, ale biegu nie ukończył z powodu defektu na czwartej lokacie. W żadnym z rozegranych wyścigów nie zaprezentował się natomiast Bartosz Świącik. Ponadto poznaliśmy nowego rekordzistę toru. Jest nim Edward Mazur, który wykręcił czas 64,76 w wyścigu siódmym.