Konkurs na światowym poziomie


II Międzynarodowy Konkurs Artystyczny „Pejzaż Współczesny” podsumowano 9 stycznia 201 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Nagrodę Grand Prix otrzymał Juliusz Kosin, II – Paweł Słota; III – Jerzy Pietruczuk. Jury przyznało też wyróżnienia. Odebrali je: Justyna Smoleń; Monstfur; Łukasz Gierlak; Joanna Pałys. Na konkurs wpłynęły 144 artystów z całej Polski i z zagranicy.

Juliusz Kosin w konkursie po raz pierwszy wystartował. Namalował dwa obrazy tradycyjną techniką olejną. Jest to transformacja typowego wielkomiejskiego pejzażu. Artysta jest częstochowianinem. Jak przyznaje jest fanem Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie i spełniło się jego marzenie: pokazanie swoich prac w tej instytucji kultury. Kosin ukończył ASP w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka. Obecnie mieszka w Krakowie, Częstochowę odwiedza czasami.

Rozmawiamy z pomysłodawczynią i komisarzem konkursu dr hab. Krystyną Szwajkowską, prof. AJD

Pani Profesor, co zdecydowało o wyborze najlepszego obrazu?
– Myślę, że inność tej pracy. Nie byłam jurorem, jurorzy podkreślali prosty, ale niespotykany sposób zrealizowania i ujęcia tematu.

To miasto z perspektywy lotu ptaka…
– …a nawet z Kosmosu, samolotu. W tej pracy jest bardzo dużo powiedziane.

Druga edycja konkursu wskazuje na progres przedsięwzięcia?
– Tak, konkurs rozwija się. Przysłano więcej prac, również z zagranicy. Jurorzy nie byli łagodni, wiele prac spotkała selekcja, na wystawę wybrano te najlepsze.

Czy poziom prac obrazuje obecne trendy w sztuce współczesnej, czy może je nawet kreuje?
– Myślę, że ten konkurs obrazuje stan polskiej sztuki, naturalnie w obrębie jego tematu. Ten zbiór pokazuje jak polscy artyści, oczywiście na wysokim poziomie, traktują temat współczesnego pejzażu. Mam nadzieję, że prestiż naszego przedsięwzięcia będzie wzrastał, a wraz z nim poprzeczka poziomu konkursu.

Konkurs zapewne ma wpływ na promocję Częstochowy…
– Jak najbardziej. Konkurs jest utożsamiany z miejscem. Mówimy o Szczecinie, gdzie organizowany jest Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego. To samo dotyczy innych miast, więc jeżeli będzie zainteresowanie i wsparcie władz miasta, będzie chęć uczestnictwa artystów, to zyska na tym Częstochowa.

Skąd pomysł na taki konkurs?
– Pejzaż to temat bardzo szeroki. Znaleźliśmy niszę.

Jaki powinien być współczesny pejzaż w sztuce?
– Przede wszystkim współczesny pod względem podejścia artystycznego, z użyciem nowoczesnych technik, ale i w artystycznym spojrzeniu. Na pewno na to pytanie odpowiada nagroda Grand Prix konkursu.

Dziękuję za rozmowę.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *