KONFERENCJA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI. Kolejne pieniądze dla Częstochowy od rządu Prawa i Sprawiedliwości


Przebudowa ulicy Jasnogórskiej w Częstochowie otrzymała 50-procentowe dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W ciągu dwóch lat – 2023-2024 – będzie to kwota 3.832.575 zł. W bieżącym roku miasto otrzyma połowę, czyli 1.916.287,50 zł, w następnym – drugą część.

 

O kolejnych dotacjach rządu dla Częstochowy poinformowali radni Klubu PiS podczas konferencji prasowej – 7 lutego. Spotkanie prowadziła pełnomocnik Okręgu 69 – Częstochowskiego PiS, Grażyna Matyszczak, a uczestniczyli w nim częstochowscy radni z Klubu PiS: Monika Pohorecka, Konrad Jarzyński, Piotr Wrona oraz działacz PiS Adrian Skrzypczak. – Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to jedno z najważniejszych narzędzi rządu w istotnym wymiarze wspierające samorządy w rozwoju infrastruktury drogowej. Od 2019 roku zrealizowane zostały w Polsce inwestycje o długości prawie 18 tys. km, na łączną sumę prawie 13 mld zł. W 2023 roku będzie to kolejne ponad 2,6 mld zł, co łącznie daje ponad 15,3 mld zł – przypomniał Konrad Jarzyński.

Radni mówią jeszcze:

O kłopotach rodziców z zadaniem MPK przewozu dzieci niepełnosprawnych 

W trakcie konferencji poruszone zostały również dwie bardzo ważne sprawy, dotykające częstochowian: problemy władz miasta z realizacją zadania w zakresie dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół oraz odbieranie przez miasto 50-procentowej ulgi, za odbiór odpadów komunalnych, przysługującej rodzinom wielodzietnym z tytułu posiadania Karty Dużej Rodziny. – Z początkiem roku, kiedy zadanie dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół przejęło MPK runęła lawina problemów. Dzieci nie są dowożone na czas ani do szkoły, ani do domów, nie mają należytej, fachowej opieki ze strony nadzorujących przewóz. To wszystko bardzo niepokoi rodziców, którzy zgłaszają nam swoje obawy. Najpoważniejsze jest to, że z powodu opóźnień chore dzieci nie biorą na czas leków, co jest zagrożeniem dla ich zdrowia – mówi Monika Pohorecka. Jak dodaje, sprawa znalazła się w Prokuraturze, gdyż jedna z mam złożyła doniesienie o podejrzeniu dokonania przestępstwa – zagrożenia utraty zdrowia dziecka. Trzeba przy tym podkreślić, że finansowanie tego zadania w 2023 roku wzrosło o połowę w stosunku do ubiegłego, przeznaczono na nie z budżetu 4,5 miliona złotych.

Zabieraniu ulg rodzinom przez władze miasta Częstochowy

Piotr Wrona mówił natomiast o niezgodnych z ustawą i uchwałą Rady Miasta Częstochowy działaniach włodarzy likwidujących rodzinom posiadającym status Karty Dużej Rodziny ulgę za odbiór odpadów. – Centrum Usług Komunalnych źle interpretuje prawo. Karta Dużej Rodziny przyznawana jest bezterminowo i wszelkie próby cofania ulg są niesprawiedliwe i czynione wbrew obowiązującemu prawu. Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach nie znalazła żadnych uchybień w uchwale Rady Miasta Częstochowy z 2020 roku, dotyczącej ulg. Wnieśliśmy wniosek o zwołanie Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta, aby poruszyć te dwie bulwersujące mieszkańców sprawy. Wygląda na to, że władze miasta kosztem chorych, niepełnosprawnych dzieci oraz rodzin wielodzietnych chcą robić oszczędności, aby łatać dziury w budżecie. Tylko na co pójdą te oszczędności? Czy na kolejne świecące ludziki za ponad 10 tysięcy każdy? – powiedział przewodniczący Klubu Radnych PiS Piotr Wrona.
UG

Od lewej: Monika Pohorecka, Konrad Jarzyński, Piotr Wrona, Grażyna Matyszczak, Adrian Skrzypczak

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *