Wystawa „Na nieludzkiej ziemi… Armia Polska w ZSRR 1941-1942”


Z okazji 75. rocznicy podpisania 30 lipca 1941 układu Sikorski-Majski i podpisania 14 sierpnia 1941 oficjalnej umowy wojskowej między rządem Rzeczpospolitej Polskiej na Obczyźnie a rządem ZSRR w Muzeum Wojska Polskiego, przy Al. Jerozolimskich 3 w Warszawie 11 sierpnia 2016 roku otwarto nową wystawę czasową „Na nieludzkiej ziemi….Armia Polska w ZSRR 1941-1942”. Współorganizatorem wystawy jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a Honorowym Patronatem objął ją Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.

Eksponaty i zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskiego – oddziału Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz zbiorów prywatnych.
Pierwszy raz w Warszawie zostanie zaprezentowany sztandar 8. Dywizji Piechoty, który nie został wręczony żołnierzom. Dywizja ewakuowała się do Iranu na przełomie marca i kwietnia 1942 roku. Sztandar był przechowywany w USA w rodzinie generała Rakowskiego, dowódcy tej formacji, i przekazany do zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Na wystawie zaprezentowane zostaną także osobiste pamiątki pochodzące ze zbiorów rodzinnych pracowników Muzeum Wojska Polskiego, których dziadkowie, wujowie dostali się do niewoli sowieckiej i służyli w Armii Polskiej w ZSRR, a później wielu z nich przeszło cały szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego.
Druga część wystawy obejmuje zabytki i dokumenty dotyczące tworzenia Armii, osobiste pamiątki żołnierzy z tego okresu, pobytu żołnierzy na terenie Rosji, jak również ewakuacji do Iranu z marca 1942 i sierpnia 1942 roku.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *