CZĘSTOCHOWA. Nadzwyczajna sesja zwołana i natychmiast odwołana


Radni SLD (Lewica) i PO uznali, że zagrożenie chemicznymi toksynami to sprawa , która może sobie poczekać. Sześć minut wystarczyło im na zamknięcie sesji i “umycie rąk”.

Na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości na 11 października 2019 roku zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miasta. W programie miało być omówienie palącej i niepokojącej mieszkańców sprawy, dotyczącej góry – 930 ton – toksycznych odpadów, zalegających obiekty po byłej fabryce Wełnopol, przy ul. Filomatów w Częstochowie. Radni PiS zaniepokojeni lekceważeniem problemu przez władze miasta – które jak dotąd w ogóle nie podjęły jakichkolwiek starań, aby składowisko zlikwidować, choć wiedzą o tej sytuacji od dawna – uznali, że poprzez nadzwyczajną sesję uda się to niebezpieczeństwo dla życia mieszkańców i dla środowiska jak najszybciej rozwiązać. – Odpady chemiczne leżą w Wełnopolu od ponad półtora roku i należy jak najszybciej doprowadzić do ich usunięcia i zutylizowania. To odpady nielegalne i niebezpieczne. Są ewidentnym zagrożeniem dla ludzi i środowiska – komentuje radny PiS Piotr Wrona.
Niestety, głosami radnych SLD (Lewica) i PO sesję odwołano, uznając temat przed wyborami jako niestosowny, bo ponoć polityczny. Z tego też względu, jak twierdzą radni SLD i PO, nie można go rozpatrywać w trybie niecierpiącym zwłoki.
Warto też zwrócić uwagę na to, że właśnie lewicowe władze upolityczniły problem, cedując swoją odpowiedzialność za ten śmierdzący skandal na obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i radni Lewicy zapomnieli jakby, że to rząd PO i PSL wprowadził regulacje w znowelizowanej ustawie o odpadach, w myśl których za sprzątanie i utylizowanie nielegalnych składowisk odpadów odpowiadają samorządy. I warto, aby lewica władza Częstochowy uzmysłowiła sobie, że faktycznie to sprawa polityczna i w dodatku grubymi nićmi szyta, dlatego czym szybciej należy ją rozwiązać. I zwyczajnie po męsku się z nią uporać. Czyżby w Lewicy brakowało prawdziwych mężczyzn?

I jeszcze jedno, dlaczego nie można odsłuchać relacji z dzisiejszej sesji nadzwyczajnej?

Problem odpadów w Wełnopolu poruszyliśmy 7 października 2019 r.
https://gazetacz.com.pl/legacy/artykul.php?idm=910&id=24834

Z notatnika Państwowej Staży Pożarnej

W dniu 8 października 2019 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie wpłynęło zgłoszenie o rozszczelnieniu beczek z chemikaliami na terenie nielegalnego składowisko odpadów koło Urzędu Skarbowego w Częstochowie przy ul. Filomatów.
Na miejsce zadysponowano niezbędne siły jednostek ochrony przeciwpożarowej w tym specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania oraz wykonaniu pomiarów wokół budynku nie stwierdzono stężeń substancji niebezpiecznych.
Po otwarciu obiektu przystąpiono do ustalania substancji znajdujących się w zbiornikach. Substancje składowane w pojemnikach typu DPPL 1000 l oraz w metalowych beczkach 200 l składowanych na paletach drewnianych, palety zajmowały całą objętość hali magazynowej układane w warstwach do pięciu warstw wzwyż.
W toku działań ustalono, iż wśród pobranych z posadzki betonowej próbek materiału z rozszczelnionych pojemników wyróżniono substancje o odczynach w przedziale od 7 do 8 ph, niepalne, niewytwarzające atmosfery wybuchowej. Próbki pobrano w dwóch miejscach rozszczelnień.
Działania JOP polegały na:
– zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wytyczeniu strefy zagrożenia,
– sprawieniu linii wodno-pianowej zabezpieczającej,
– przecięciu kłódki do bramy budynku,
– dokonaniu pomiarów stężeń,
– dokonaniu próby palności próbek – wyniki próbki niepalne,
– zabezpieczeniu rozlewisk na posadzce betonowej oraz wyjścia z budynku obwałowaniami z piachu.

Z magazynu, za pomocą widlaka zadysponowanego na miejsce zdarzenia przez Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Miasta Częstochowy, usunięto paletę z pojemnikiem DPPL oraz paletę z beczkami (prawdopodobnie z rozszczelnieniami), które przekazano firmie utylizującej odpady celem zabezpieczenia do czasu pobrania próbek przez odrębne służby prowadzące w tym zakresie śledztwo, następnie utylizacji. Obecny na miejscu WIOŚ pobrał po stronie północnej i wschodniej próbki gruntu do badań.
Dalsze czynności w sprawie prowadzą odrębne służby.

Przybyli na miejsce zdarzenia:
Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Miasta Częstochowy,
Inspekcja sanitarna
Policja KP I
Eko Patrol
Prokuratura rejonowa
Przedstawiciel Urzędu Miasta
WIOŚ
firma utylizująca odpady PBI
Grupa Operacyjna KW PSP Katowice
Grupa Operacyjna KM PSP Częstochowa
SGRChem-Eko poziom BC Częstochowa
SGRChem-Eko poziom A Katowice

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *