Dzień Otwarty w Zespole Szkół Technicznych


23 kwietnia 2024 r. częstochowski Zespół Szkół Technicznych uchylił swoje podwoje z okazji corocznego Dnia Otwartego. Szkoła zaprezentowała ofertę edukacyjną w postaci dostępnych kierunków kształcenia, w tym nowej klasy zawodowej o profilu murarz-tynkarz. Wydarzenie odbyło się z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta Częstochowy, wizytatora z kuratorium śląskiego, współpracujących ze szkołą firm jak Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EKO-BUD czy Zakład Ogrodniczy Fleur II oraz licznych przedstawicieli szkół podstawowych. Prezentacji towarzyszył dobry humor, świetna zabawa, konkursy z nagrodami, poczęstunki oraz część artystyczna.

 

               Po oficjalnym powitaniu gości i otwarciu imprezy przez panią dyrektor Patrycję Rozpondek inicjatywę przejęli sami uczniowie. Na początek w dowcipny, stylizowany na pokaz mody, sposób przedstawili zawody, jakich uczy szkoła, np. „murarz-tynkarz ma już plany na najbliższe lato: słońce, piasek, woda… cement i betoniarka…”

               Wybrani goście dobrani w pary z uczniami rywalizowali w turnieju wiedzy ogólnej z z zakresu tematyki nauczania placówki. Konkurencję co chwila przerywały salwy śmiechu, bo jak tu się nie śmiać kiedy np. pada pytanie: „czy na budowie trzeba nosić kask?” i do wyboru są odpowiedzi: tak, nie lub tylko wtedy kiedy kierownik patrzy… W trakcie kolejnej zabawy zaproszeni goście także musieli z zasłoniętymi oczami dotykiem rozpoznać wręczone im narzędzia pracy takie jak młotek, wiertarka udarowa czy klucz francuski, co też przebiegło w wesołej atmosferze.

               Przy okazji uroczyście wręczono nagrody uczniom szkół podstawowych – laureatom konkursu plastycznego „Wiosenna łąka w promieniach słońca”, który uczniom klas I – III zorganizował Urząd Miasta Częstochowy we współpracy z ZST. W części artystycznej uczennica szkoły Maja Pikor zaśpiewała przebój zespołu The Weekend „Save your tears”, co publiczność nagrodziła głośnym aplauzem.

               Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II składa się z Technikum nr 12 (które przygotowuje obecnie do zawodów: technik aranżacji wnętrz, technik budownictwa, technik informatyk, technik inżynierii sanitarnej, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, ma także oddział przygotowania wojskowego – czyli klasę mundurową) oraz Branżowej Szkoły Zawodowej I Stopnia nr 10 (uczy ona zawodów: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci i instalacji sanitarnych oraz murarz-tynkarz). Dodatkową atrakcję w ofercie edukacyjnej szkoły stanowią wyjazdy na praktyki w ramach unijnego programu „Erasmus +” – w chwili prezentacji uczniowie klasy „architektury krajobrazu” przebywali na miesięcznym wyjeździe do Hiszpanii, przyszli budowniczy natomiast w swoim czasie jeżdżą zdobywać doświadczenie do Niemiec – podczas imprezy takie przykłady podała Ewelina Twardowska-Mucha, nauczyciel języka niemieckiego i przygotowania do życia w rodzinie.

               Każda specjalność miała swoje stoisko, na którym uczniowie prezentowali wybrane aspekty zdobywanego zawodu, pomoce dydaktyczne i dzielili się informacjami na temat przebiegu nauki w danych klasach. Wśród wystawców była delegacja częstochowskiego marketu budowlanego Castorama, z którym dyrekcja szkoły podpisała umowę o współpracy.

               Maciej Świerzy

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *