Jaki był?


Mówi Janusz Jadczyk, dyrektor Muzeum Częstochowskiego:

Ubiegły rok był udany. Wszystkie plany związane z programem wystawienniczym zostały zrealizowane. Początek roku przyniósł ciekawą wystawę “Od Bacciarellego do Pankiewicza”, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Istotną wystawą, zrealizowaną wspólnie z Państwowym Archiwum Częstochowskim i Klasztorem Jasnogórskim było “Dziedzictwo Wydawnicze Częstochowy”. Pokazane zostały najcenniejsze zbiory wydawnicze, wydrukowane w Częstochowie. Dawniej centrum wydawniczym była Jasna Góra. Tam powstały pierwsze drukarnie, dopiero na przełomie XIX i XX wieku pojawiły się drukarnie świeckie. Ekspozycja prezentowała zarówno oryginalne dokumenty, śpiewniki, modlitewniki, jak i książki o charakterze świeckim. Z własnych produkcji na uwagę zasługuje cykl wystaw o charakterze historycznym, przygotowanych przez Andrzeja Kuźmę: “Podróże po zbiorach historycznych”. Tym razem była to Podróż III – “Broń biała”, wcześniej broń palna i skarby monet. W lipcu i sierpniu, mając na uwadze okres pielgrzymkowy, w Pawilonie pokazane były “Ikony od XVIII-XX wieku” oraz grafiki Marca Chagalla, pochodzące z muzeum artysty w Witebsku na Białorusi, ilustrujące najważniejsze sceny Starego Testamentu. Ważna wystawa, która wzbudziła duże zainteresowanie to “Żydzi częstochowianie”, obrazująca wielowątkowość życia społeczności żydowskiej na przestrzeni dziesiątków lat, łącznie z okresem II wojny światowej i holokaustem. Ze stałych ekspozycji warto wymienić wystawę pamiątek po rodzinie Krasińskich w Złotym Potoku. Szczególnie w letnim okresie wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że równolegle były prezentowane wystawy współczesne: malarstwo Jolanty Madej i rysunki satyryczne Tomasza Wolskiego.
Z pewnością sukcesem było zakończenie modernizacji Rezerwatu Archeologicznego, w którym pokazana została wystawa “Cmentarzyska kultury łużyckiej”. W 2004 roku, z naszej inicjatywy, doprowadzono do stanu pierwotności Zagrodę Włościańską, w której wystawiliśmy rzeźbę ludową. We wrześniu rozpoczął się remont kapitalny zagrody i najprawdopodobniej pod koniec stycznia będzie gotowa do odbioru. Ponadto zrealizowano ponad 200 lekcji muzealnych, w których uczestniczyło ok. 5 tys. uczniów. Ważne są również publikacje, ja choćby: “Od modernizmu do koloryzmu” i “Martwa natura” (katalog), “Badacze północnej części Wyżyny Śląsko-Krakowskiej” i “Kościoły drewniane Częstochowy i okolic”. W ubiegłym roku odbyły się także spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in.: z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Piotrem Kaczkowskim.
Jaki będzie?
Priorytetowym zadaniem na ten rok są obchody 100-lecia Muzeum Częstochowskiego. Z tej okazji przygotowujemy szereg imprez, m.in.: chcemy pokazać dokonania muzeum, najcenniejsze ekspozycje, publikacje. Odbędzie się również spotkanie z byłymi pracownikami muzeum. Impreza odbędzie się na przełomie września i października.
Planujemy wystawę zorganizowaną wspólnie ze Stowarzyszeniem Absolwentów Liceum Plastycznego w Częstochowie. Ekspozycję będą tworzyć dzieła m.in.: Jerzego Dudy-Gracza, Mariana Michalika, Jerzego Kędziory, a także młodych artystów. Pokażemy również wystawę “Portret mieszczański”, pochodzącą z Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, “Koń w malarstwie” z Muzeum Narodowego w Warszawie. W ramach Festiwalu Gaude Mater zaprezentujemy twórczość plastyczną Leszka Mądzika.

ANNA KNAPIK-BEŚKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *