Autobusy elektryczne dla Częstochowy


7 maja, na terenie zajezdni MPK odbył się symboliczny odbiór pierwszych 5 autobusów elektrycznych marki Autosan, które przyjechały do Częstochowy z fabryki w Sanoku.

– To pierwsze w pełni elektryczne autobusy we flocie częstochowskiego przewoźnika, które zostały zakontraktowane w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Za wyprodukowanie pojazdów wraz z infrastrukturą do ładowania i dostarczenie ich do naszego miasta producent otrzyma około 48 mln zł brutto – podkreśla rzecznik prasowy MPK Maciej Hasik.

Nowy pojazd w rodzinie autobusów MPK, 12-metrowy Model Sancity był wcześniej przez kilka miesięcy testowany na ulicach Częstochowy. Szkolenie z obsługi auta przeszło kilkudziesięciu kierowców i wypowiadali się o jego właściwościach jezdnych oraz komforcie podróżowania w samych superlatywach. Podobnie pasażerowie. Dostarczone egzemplarze mają już biało-czerwone barwy częstochowskiego MPK. Po niezbędnych procedurach odbioru wyjadą na ulice.

Jak zapewnia Rrzecznik, pojazdy są nowoczesne, ciche i bezpieczne. Drogę z Sanoka do Częstochowy przejechały na jednym ładowaniu baterii energia elektryczną. Oprócz ekologicznego napędu posiadają bogate wyposażenie m.in. biletomaty do transakcji bezgotówkowych, pełen monitoring i klimatyzację itd. Pozostałe 10 pojazdów powinno dotrzeć do naszego miasta najpóźniej z końcem wiosny, na wakacje.

Firma Autosan oprócz produkcji nowych autobusów elektrycznych, zajmie się także modyfikacją autobusów hybrydowych na wzór pierwszego, przystosowanego już do bezpiecznej i komfortowej obsługi pasażerskiej egzemplarza. Umowa na realizację prac w pozostałych 24 krótkich autobusach opiewa na ok. 9 mln zł brutto. Dokumenty zostały podpisane w czwartek w siedzibie firmy Autosan przez przedstawicieli obu stron.

fot. MPK

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *