Eko-teatr – skuteczna forma edukacji


10 maja 2016 roku w Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie rozstrzygnięto czwartą edycję powiatowego konkursu „Z ekologią bawimy się w teatr”. Przedstawienia zaprezentowało pięć zespołów.

– Forma teatralna jest przez dzieci łatwiej przyswajalna i rozumiana. Do gry aktorskiej dochodzą stroje, piosenki, scenki bajowe, plastyczne prace. Bogate treści i różnorodne. To jeden z trudniejszych konkursów, mający charakter interdyscyplinarny. Połączenie różnych form daje wspaniały efekt artystyczno-edukacyjny. Ale wymaga też ogromnej pracy przygotowawczej i za to pragnę podziękować nauczycielom i rodzicom – akcentuje przewodnicząca komisji oceniającej, wiceprezes LOP w Częstochowie Maria Jasińska.
Uczniowie w swoje przedstawienia wpletli ważne treści ekologiczne. –Przygotowaliśmy przedstawienie „Przygoda Ekoludka Czyścipiętka w lesie”, mówiące o zachowaniu dzieci w lesie. By nie śmiecić, nie hałasować, nie płoszyć zwierząt, nie niszczyć drzew, bo las to jest la zwierząt i przyrody, a my jesteśmy w nim tylko gośćmi i wypadałoby, aby wszyscy o tym pamiętali wyruszając na majówki i nie tylko. Bliski kontakt z przyrodą, który także zapewniamy naszym uczniom podczas zajęć, uwrażliwiają je ekologicznie. Zwracają uwagę na ochronę przyrody, by zachowywać czystość wokół siebie. – mówi nauczycielka ze szkoły Podstawowej w Brzyszowie Małgorzata Supernak. – Praca nad spektaklem to wspaniała edukacyjna zabawa. Razem z uczniami przygotowujemy scenariusz, stroje, wspólnie reżyserujemy spektakl. Cieszy nas, że dzieci są zainteresowane ekologią, w szkole organizujemy liczne przedsięwzięcia o tej tematyce, ogromne zainteresowanie wzbudza konkurs „Ekologia na poważnie i na wesoło” – dodaje Jolanta Nowak, nauczycielka z Gimnazjum nr 20 w Częstochowie.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął Zespół Teatralny
ze SP w Brzyszowie w składzie: Oliwia Purgal, Antoni Karaś, Nikodem Jeziorowski, Zuzanna Purgal, Zofia Urbaniec, Natalia Piotrowska, Anna Król, Nadia Jeziorowska, Karolina Walencka, Mikołaj Karaś, Stanisław Urbaniec. Spektakl przygotowany pod kierunkiem Małgorzaty Supernak, Jolanty Szejn, Elżbiety Szczerby. Drugie miejsce przypadło Zespołowi Teatralnemu ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Częstochowie, który przygotował przedstawienie pod kierunkiem Katarzyny Krawczyk.

Trzecie miejsce ex aequo przypadło Zespołowi Teatralnemu
ze SP w Brzyszowie w składzie: Antoni Bajdur, Julia Jaksender, Natalia Pudło, Julia Tomzik, Kinga Walencka, Adrianna Staniec, Nikola Krowicka, Wiktoria Derda; spektakl opracowany pod kierunkiem Haliny Wychrystenko oraz Zespołowi Teatralnemu ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Częstochowie w składzie: Dominika Gondro, Marcjanna Tomżyńska, Zuzanna Meller, Julia Łopacińska, Anita Gurdziołek, Kacper Jamróz, Weronika Michalewicz, Cezary Nowakowski, Claudia Malina, Kinga Pałka, Maja Misiewicz, Ewelina Ogrodniczek – grupa pracuje pod kierunkiem Iwony Bartkiewicz

W kategorii gimnazja pierwsze miejsce ex aequo zajęły: Zespół Teatralny z Gimnazjum nr 5 w Częstochowie w składzie: Sandra Goleniewska, Magdalena Urbanek, Natalia Miarka, Daria Turas, Urszula Wittich, Patrycja Kubasiak, Weronika Synoradzka, Wioletta Broniszewska, Agata Kluska, Dominika Ciastko, przygotowany pod kierunkiem Iwony Bartkiewicz oraz Zespół Teatralny z Gimnazjum nr 20w Częstochowie w składzie: Milena Łyźniak, Natalia Minkina, Ewa Żyła, Magdalena Biskup, przygotowany pod kierunkiem Jolanty Nowak.
Redakcja „Gazety Częstochowskiej” gratuluje ciekawych pomysłów i wspaniałej gry aktorskiej.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *