Częstochowa roku 2017


W ubiegłym roku częstochowski Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 2787 urodzeń żywych dzieci, czyli o 49 więcej niż przed rokiem w 2016 roku. To dobra wiadomość, bo świadczy o tym, że coraz więcej młodych ludzi chce zapuścić swoje korzenie w Częstochowie. Trochę jednak przykro, że co piąte dziecko urodziło się poza małżeństwem. Najpopularniejszymi imionami dla dzieci urodzonych w Częstochowie w 2017 roku były: chłopcy – Jakub (82), Antoni (80), Filip (64), Aleksander (60), Szymon (51); dziewczynki – Julia (75), Zuzanna (66), Lena (63), Hanna (62), Maja (60).

Na zawarcie małżeństwa w Częstochowie zdecydowało się w 2017 roku 1150 par, z czego 535 to małżeństwa cywilne, a 614 tzw. śluby konkordatowe. Zdecydowana większość dotyczyła obywateli polskich, ale częstochowianki i częstochowianie zawierali też małżeństwa z cudzoziemcami z takich krajów jak Ukraina (9), Turcja (2) i po jednym przypadku z takich krajów jak: Armenia, Irlandia, Niemcy, Rumunia, Szwajcaria, Hiszpania, Irak, Mołdawia, Włochy.
Ubiegły rok był w USC rekordowy pod względem rejestracji urodzeń, które miały miejsce za granicą (459 zdarzeń). Najwięcej przypadków dotyczyło urodzeń obywateli polskich w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Holandii (tylko z tych czterech krajów zarejestrowano 307 zdarzeń), co od kilku lat pokazuje główne kierunki emigracji Polaków. Z kolei osobną kategorię stanowiły umiejscowione akty urodzeń osób (przeważnie dorosłych) urodzonych na Ukrainie i Białorusi, w Rosji, Mołdawii, co jest związane z faktem osiedlania się osób tych narodowości w Polsce. Podobnie w przypadku zagranicznych aktów małżeństw – większość z nich to śluby z Wielkiej Brytanii, Niemiec, ale też USA i Ukrainy.
W roku 2017 zanotowano w Częstochowie 3664 zgonów (wszystkie zgony zarejestrowane w USC). Zgony mieszkańców Częstochowy (niezależnie od tego gdzie umarli): 2 928
Pracownicy USC zmigrowali (przenieśli do elektronicznego systemu) łącznie 34 271 aktów stanu cywilnego, o ponad 2,5 tysiąca więcej niż przed rokiem. Oprócz migracji aktów na potrzeby bieżące, związane z rejestracją stanu cywilnego oraz w celu wydania odpisów aktów, USC prowadziło też migrację planową całych roczników aktów urodzeń oraz małżeństw, częściowo w ramach pilotażowego programu masowej migracji prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji, w którym Miasto Częstochowa uczestniczyło wspólnie z Nową Solą, Ełkiem i Warszawą.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *