„Plastyk” zaprezentował swoich absolwentów


Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie po raz pierwszy zaprezentował dyplomy swoich absolwentów ludziom związanym z szeroko pojętą gospodarką częstochowską. – Zaprosiliśmy przedstawicieli izb gospodarczych, instytucji oświatowych, miejskich, właścicieli firm Wysłaliśmy 80 zaproszeń, szkoda że pozytywnie odpowiedziało tylko 10 procent, ale rozumiem, że nasza propozycja jest czymś nowym, może i zaskakującym, i w przyszłości będzie lepiej – mówi dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych Anna Maciejowska.

Prezentacja jest konsekwencją projektu przebudowy szkoły. Pomysł ten dyrektor wpisała do wniosku na dofinansowanie inwestycji. Jego zamierzeniem było pokazanie częstochowskiej społeczności nie tylko absolwentów, ale i szkoły oraz efektów nauczania. – Odnoszę wrażenie, że mieszkańcy naszego miasta nie mają jeszcze świadomości w jakich kierunkach plastycznych kształcimy, ale również, że jest to kształcenie bardzo szeroko humanistyczne, że w naszej szkole uczniowie uzyskują pełne przygotowanie do kreatywnego funkcjonowania w ogóle. Tego mamy dowody – nasi absolwenci zostają menedżerami, pomysłodawcami ścieżek i inicjatyw kulturalnych, zakładają własne firmy i odnoszą sukcesy. Z kolegami pedagogami założyliśmy sobie wysokie reguły edukacyjno-wychowawcze, które są przestrzegane. Jeżeli powszechnie wydaje się, że u nas – jak mówi młodzież – panuje tak zwany luz, to dotyczy on tylko jednej rzeczy: dobrego, łagodnego traktowania siebie nawzajem, czyli komunikacji interpersonalnej. Poza tym nie ma luzu, tu jest ciężka praca. Nasza młodzież uczy się znacznie więcej niż uczniowie liceów, bo oprócz podstawowego wykształcenia muszą zdobyć rzetelne przygotowanie artystyczne. Zgodnie z założeniem ministerstwa realizujemy w myśl zasady: mistrz – uczeń, z nastawieniem na indywidualne traktowanie naszych podopiecznych – mówi dyrektor Anna Maciejowska.

Karolina Dąbrowska, absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych, kierunek jubilerstwo
– Edukacja w tej szkole była moim marzeniem, a kontakt ze szkołą przyniósł tylko pozytywne doznania. Nie dość, że zdobyłam tu świetnie wykształcenie artystycznie, to jeszcze edukacja w tej szkole otworzyła mi różne drogi, choćby do teatralnej kreacji. Tu pozyskałam świetnych przyjaciół, nauczyłam się jak osiągnąć sukces, jak wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności.

Mateusz Kluczny, absolwent ZSP, kierunek grafika użytkowa
– Do „Plastyka” trafiłem dopiero w drugiej klasie liceum. Odkurzyłem swoje pasje z dzieciństwa i od tej pory je realizuję. Nauka w tej szkole stwarza wiele perspektyw, wyjątkowe możliwości dała mi nowa sala fotografii, bo dzięki nowoczesnemu sprzętowi wykonałem część mojego dyplomu, jakim jest animacja poklatkowa. Szkoła charakteryzuje się rodzinnym klimatem, w każdym momencie można liczyć na pomoc nauczycieli. Zawsze z sentymentem będę wspominał moją klasę i pedagogów, dzięki którym jestem kim jestem Teraz składam papiery na ASP w Warszawie na kierunek sztuki mediów.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *