Fundusz rozmawia z Bankiem Światowym. Przeciw smogowi


1 września 2017 roku na terenie województwa śląskiego obowiązuje tzw. “uchwała antysmogowa”. Zakazane będzie palenie w piecach węglem brunatnym, mułem i flotokocentra. Wszyscy, którzy nie zastosują się do powyższych ograniczeń będą musieli się liczyć z sankcjami w postaci grzywny, którą nałożyć może w tym przypadku policjant, bądź Inspektor Ochrony Środowiska.

W tym kontekście istotne znaczenie miało lipcowe spotkanie szefostwa Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z ekspertami Banku Światowego. Rozmowy. Wizyta zapoznawcza dotyczyła wypracowania mechanizmów współpracy i pomocy samorządowi województwa w walce o czyste powietrze. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele samorządów: wojewódzkiego, Katowic, Częstochowy Rybnika.
Andrzej Pilot, prezes Funduszu podkreślił, że eksperci Funduszu przedstawili przedstawicielom Banku dotychczasowe dokonania i metody walki ze smogiem na terenie województwa. – Szczególne zainteresowanie gości wzbudziły programy Funduszu skierowane do indywidualnych odbiorców realizowane wraz z gminami i te, które są autorskim naszym pomysłem, czyli SMOG STOP. W ramach pierwszej edycji tego programu zlikwidowanych zostało 750 dotychczasowych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym, w drugiej edycji na podobną kwotę ponad 4 milionów złotych dotacji złożono już ponad 4200 wniosków. Efekty akcji edukacyjnych oraz zapewnienie wsparcia finansowego przynoszą konkretne dla czystego powietrza efekty. Niemniej, by przymierzyć się do definitywnego rozwiązania problemu przestarzałych i emitujących nadmiar zanieczyszczeń pieców opalanych węglem konieczne są rozwiązania systemowe, obejmujące cały kraj i angażujące środki budżetowe, a jeśli będą takie możliwości, to także pieniądze Banku Światowego. Dlatego takie spotkania warte są zaangażowania i ścisłego współdziałania z takimi instytucjami – zauważa prezes Andrzej Pilot.
Teraz eksperci Banku Światowego przeanalizują sytuację. We wrześniu przedstawią diagnozę w postaci raportu organizacji pomocy, który odpowie na pytania: jakie działania podjąć w pierwszej kolejności i czy w realizację projektu angażować Komisję Europejską?
Przewodniczący delegacji banku, Anand Subbiah, z uznaniem wypowiedział się o prowadzonym przez Fundusz programie walki ze smogiem. – Przez dwadzieścia kilka lat transformacji ustrojowej, przywykliśmy, że przedstawiciele międzynarodowych instytucji przyjeżdżają do Polski, by wskazywać kierunki odpowiednich działań w zakresie wdrażania rozwiązań wolnorynkowych i demokratycznych. Tym razem to przedstawiciele Banku Światowego odwiedzili Wojewódzki Fundusz w Katowicach, by nauczyć się jak skutecznie i efektywnie wdrażać programy walki z niską emisją. Przedstawicie Funduszu, na czele z prezesem Andrzejem Pilotem i jego zastępcą Rafałem Adamusem, przedstawili delegacji Banku Światowego dotychczasowe dokonania Funduszu i metody walki ze smogiem na terenie województwa śląskiego. Cieszymy się niezmiernie, że wypracowane w Wojewódzkim Funduszu osiągnięcia i programy będą wdrażane na znaczenie szerszą, globalną skalę – powiedział Anand Subbiah.

FOTO: WFOŚiGW w Katowicach
Spotkanie władz Funduszu i przedstawicieli samorządów z delegacją Banku Światowego

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *