Jubileusz 50-lecia istnienia Zespołu Folklorystycznego „Kamienica”


26 września 2020 roku w Gminnej Hali Sportowej w Kamienicy Polskiej odbyły się obchody Jubileuszu 50-lecia Zespołu Folklorystycznego „Kamienica”.

 

 

Koncert galowy zorganizowany został dla wszystkich Mieszkańców z terenu LGD przez Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Kamienica Polska w ramach realizacji projektu grantowego pn. „Wspieramy inicjatywy lokalne promujące obszar LGD Bractwo Kuźnic”.
Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, instytucji kultury, placówek oświatowych, organizacji społecznych, delegacje zespołów folklorystycznych oraz Mieszkańcy Gminy Kamienica Polska. Zaprezentowano bogaty program artystyczny. Uczestnicy jubileuszu mieli okazję podziwiać kunszt tancerzy oraz kapeli.
W podziękowaniu za pracę na rzecz rozwoju zespołu oraz promocję Gminy Kamienica Polska Wójt Gminy Kamienica Polska wręczył dyrekcji, choreografom i członkom grupy pamiątkowe statuetki.
Zespół Folklorystyczny „Kamienica” powstał w 1970 roku jako zespół śpiewaczy. Biorąc udział w licznych imprezach państwowych i lokalnych, już wtedy odnosił sukcesy, w uznaniu czego był nagrany i transmitowany przez Polskie Radio w Katowicach. W roku 1985 przy Zespole powstała grupa taneczna, przekształcając go w typowy Zespół Pieśni i Tańca. W ciągu kilku lat stał się jednym z najlepszych zespołów w okręgu częstochowskim. W 1990 roku Zespół rozpoczął wymianę z grupami zagranicznymi. Gościł u siebie grupy folklorystyczne z: Austrii, Danii, Czech, Hiszpanii, Japonii, Serbii, Włoch, Białorusi, Grecji, Chorwacji, Słowenii, Mołdawii, Turcji. Brał udział w międzynarodowych festiwalach w: Austrii, Danii, Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, a także we Włoszech, Belgii, Turcji, na Węgrzech, Chorwacji, na Litwie, w Mołdawii oraz w Bułgarii. Występy Zespołu Folklorystycznego „Kamienica” za granicą zawsze przyjmowane były z wielkim entuzjazmem. W bogatym repertuarze Zespół posiada pieśni i tańce regionalne (częstochowskie, śląskie, krakowskie, rzeszowskie, lubelskie, łowickie, cieszyńskie, wielkopolskie jak również Beskidu Żywieckiego) oraz wszystkie tańce narodowe, tj. polonez, kujawiak, oberek, krakowiak i mazur. Grupa była jednym ze współorganizatorów Międzynarodowego Festiwalu „Z Daleka i Bliska”, który miał na celu przybliżać tańce oraz zwyczaje i obyczaje innych krajów. Do roku 2017 kierownikiem Zespołu oraz kapeli był Pan Grzegorz Ciejpa. Obecnie kierownikiem jest Pan Jan Czechlewski, wcześniej już z Zespołem związany jako choreograf grupy.
Serdecznie gratulujemy Jubilatom – wszystkim obecnym i byłym Członkom Zespołu Folklorystycznego „Kamienica” oraz życzymy wszelkiej pomyślności, wytrwałości w krzewieniu kultury, ciągłego poszukiwania oraz doskonalenia swojego kunsztu!

 

FOT. facebook Kamienica Polska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *