Wodny poród na Parkitce


W poniedziałek, 22 stycznia 2024 roku, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie odbył się poród w wodzie. Było to pierwsze takie wydarzenie w historii  placówki. Na świat przyszedł chłopczyk. Milan w chwili narodzin miał 54 cm wzrostu i ważył 3,6 kg. Zarówno noworodek jak i jego mama czują się dobrze. 

Sam poród w wodzie to metoda, która usprawnia przebieg porodu, łagodzi stres, skurcze i bóle porodoweDziecko jest mniej zestresowane, gdy trafia do znanego mu środowiska wodnego. Poród w wodzie trwa o wiele krócej niż w takich normalnych warunkach. Chłopiec, który w poniedziałek urodził się w szpitalu ma 54 cm a waży 3 kilogramy i 650 gramów. Mama i dziecko czują się dobrze.
Zespół szpitala do takiego typu porodu przygotowywał się m.in. poprzez specjalistyczne szkolenia. Trzeba dodać, że nowy trakt porodowy w szpitalu na Parkitce, to w dużej mierze zasługa byłego dyrektora Zbigniewa Bajkowskiego, w który w czasie swojej kadencji zrealizował inwestycje na 130 milionów złotych, w tym rozpoczął modernizację bloku porodowego, z przystosowaniem do porodów w wodzie. Fundusze na ten cel pozyskał od rządu i urzędu marszałkowskiego w Katowicach. 
fot. FB WSS w Częstochowie
Podziel się:

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *