72. rocznica operacji „Ostra Brama” – udanego polskiego Powstania


Mszą Świętą w kościele Św. Teresy i modlitwą w kaplicy w Ostrej Bramie z łaskami słynącym obrazem Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia rozpoczną się 16 lipca 2016 roku w Wilnie obchody 72. rocznicy operacji Ostra Brama.

W uroczystościach weźmie udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Przed łaskami słynącym obrazem Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia zebrani będą modlili się za dusze żołnierzy Armii Krajowej z okręgu Wileńskiego i Nowogródzkiego poległych podczas zdobywania Wilna. Po czym na cmentarzu „Na Rossie” odbędą się uroczystości z udziałem przedstawicieli władz RP.

Wilno, 16 lipca 2016 roku

godz. 10:00 – Msza Święta w kościele Świętej Teresy

godz. 12:30 – Uroczystość na cmentarzu „Na Rossie”

Operacja „Ostra Brama” (7 – 13 lipca 1944) realizowana była w ramach akcji „Burza” – ogólnokrajowego powstania, zorganizowanego pod względem militarnym przeciwko Niemcom, a w sensie politycznym skierowanego przeciw Rosji. Plan operacji polegał na uderzeniu siłami dwóch okręgów Armii Krajowej (wileńskiego i nowogródzkiego) na Wilno, zdobycie go i przyjęcie przez Polaków sił rosyjskich z pozycji gospodarza. Akowskie siły, dowodzone przez komendanta obszaru północno-wschodniego płk. Aleksandra Wilka-Krzyżanowskiego, liczyły ok. 5 tys. żołnierzy, rosnąc w miarę upływu walk do blisko 12 tys. Garnizon niemiecki obliczono na 20 – 30 tys. W nocy z 6 na 7 lipca Polacy zaatakowali miasto od południa i południowego – wschodu. Do szturmu szybko dołączyły się jednostki armii sowieckiej. Po wyzwoleniu 13 lipca Wilno, którego mieszkańcy spontanicznie i z radością wywieszali biało-czerwone flagi, na krótko było pod polską władzą administracyjną. Rosjanie zmusili polskie wojsko do przegrupowania się na skraj Puszczy Rudnickiej, a dowódców AK zaproszono 16 lipca na rozmowy dotyczące dozbrojenia Polaków. Oficerowie, w tym płk Wilk-Krzyżanowski, zostali podstępnie aresztowani i osadzeni w sowieckim więzieniu. Ostatnią bitwą o polską Wileńszczyznę było starcie z Armią Czerwoną pod Surokontami, w którym zginął m.in. ppłk. Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz”.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *