Poznają historię swojego miasta


ŻARKI

Projekt pn. “Katolicki cmentarz a żydowski kirkut – podobieństwa i różnice” przygotowany przez Miejski Dom Kultury w Żarkach w ramach III edycji konkursu “Per Art. – Zderzenie kultur – zderzenie światów”, otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach. W całym województwie śląskim nagrodzono tylko trzy projekty.

Komisja oceniła 11 projektów z województw śląskiego, dofinansowano trzy. Prócz żareckiego “Hiphopowy kontra Górale” z Zabrza i “Za taborem” z Chorzowa. Miejski Dom Kultury w Żarkach otrzyma 5300 zł, z własnych środków musi dołożyć 2000 zł.
W ramach projektu młodzież skupiona w świetlicy środowiskowej działającej przy Miejskim Domu Kultury (dawna synagoga) przygotuje wystawę fotograficzną na temat cmentarza katolickiego oraz cmentarza żydowskiego w Żarkach. Ten ostatni jest jednym z największych (około 1000 zachowanych macew) na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Młodzi ludzie poznają podczas warsztatów fotograficznych zasady wykonywania fotografii, a w ramach warsztatów dziennikarskich nauczą się zdobywać informacje, przygotowywać opisy do wystaw. Nim przystąpią do pracy, zapoznają się z historią miasta Żarki, wędrując wyznaczonym Szlakiem Kultury Żydowskiej. Spotkają się również ze znawcą kultury żydowskiej, miejscowym jej miłośnikiem oraz przedstawicielem kościoła katolickiego, wybiorą się do Krakowa i Kazimierza. W trakcie zajęć zostanie przeprowadzony konkurs fotograficzny pt. “Miasto Żarki na styku kultury polskiej i żydowskiej”. Realizacja zadania rozpocznie się od 1. marca tego roku, a potrwa do końca września.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *