PRZEGLĄD GMIN / MSTÓW / Sukcesy młodych historyków z SP Mstów


Młodzi historycy ze Szkoły Podstawowej w Mstowie odnieśli sukces w XXIII Międzypowiatowym Konkursie Historycznym „Czy znasz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego”.

Igor Żak, uczeń klasy VII b Szkoły Podstawowej w Mstowie, był najlepszy wśród dziesięciu finalistów w regionie częstochowskim i zajął I miejsce w trzyetapowym konkursie. Ponadto tytuł finalisty otrzymali następujący uczniowie: Adam KaplanMaurycy WosikMaria DąbekPatryk Weżgowiec. Wywalczyli oni miejsce w ścisłej elitarnej dziesiątce najlepszych znawców historii regionu częstochowskiego. Dodatkowym osiągnięciem było zwycięstwo drużyny mstowskiej wśród 13 szkół zakwalifikowanych do finału tego konkursu.

1_IMG_4304

>> Konkurs jest od lat w wykazie zawodów Kuratorium Oświaty w Katowicach i jest punktowany w rekrutacji do szkół średnich. Młodych historyków przygotowała do trzech etapów konkursu nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Mstowie, mgr Wioletta Derda.

Organizatorzy: SP nr 42, SP nr 15 w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie, Archiwum Państwowe w Częstochowie, Regionalny Osrodek Kultury w Częstochowie.
Patronat: Prezydenta Miasta Częstochowy, Starosty Częstochowskiego, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie oraz Wójtów Gmin (m.in. Wójta Gminy Mstów Tomasza Gęsiarza). Wśród partnerów konkursu znalazły się również: Partnerstwo Północnej Jury, lokalne grupy działania z innych gmin oraz Instytut Pamięci Narodowej.

W konkursie rywalizowali uczniowie z powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego i lublinieckiego.
I etap konkursu odbył się w październiku w siedzibach szkół.
II etap odbył się w grudniu w SP nr 42 w Częstochowie.
III etap konkursu (finał) miał miejsce w ratuszu, obecnej siedzibie Muzeum Częstochowskiego. Składał się z części pisemnej oraz odpowiedzi ustnych 10 finalistów w kategorii szkół podstawowych.

Przed finałem uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych dotyczących wolnych wyborów 4 czerwca 1989 w 35. rocznicę tego wydarzenia – zorganizowanych przez pracowników Muzeum Częstochowskiego oraz Archiwum Państwowego w Częstochowie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *