KŁOBUCK. Leśnicy w nowej siedzibie


16 listopada Nadleśnictwo Kłobuck oficjalnie otwarło nowo wyremontowany siedzibę Nadleśnictwa. – Remont wykonaliśmy z myślą o pracownikach, aby poprawić im warunki pracy. W miłym miejscu przyjemniej i sprawniej wykonuje się swoje obowiązki zawodowe – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Kłobuck Grzegorz Półtorak. Nowy obiekt poświęcił duszpasterz leśników ks. Marek Bator.

Wśród zaproszonych gości obecny był sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, poseł Szymon Giżyński. Przekazując życzenia pracownikom Nadleśnictwa, podkreślił ich oddanie służbie leśnej. – Jesteście stróżami polskich lasów, dbacie o ich jakość i rozwój. To zadanie, które traktujecie z powagą, jako patriotyczną misję. Za to bardzo dziękujemy. Polskie lasy są wzorem dla całej Europy, a ich stan to przecież efekt Państwa codziennej pracy, waszej wspólnoty działań, etyki zawodowej, odpowiedzialności, kompetencji i wiedzy – powiedział wiceminister Szymon Giżyński.
W gronie zaproszonych gości nie zabrakło zaprzyjaźnionych z Nadleśnictwem Kłobuck przedstawicieli innych Nadleśnictw. Między innymi obecni byli dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Jan Kosiorski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jerzy Sądel oraz prof. dr hab. inż. Janusz M. Sowa z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, który podczas uroczystości spotkał wielu swoich byłych studentów. W merytorycznej dyskusji zainicjowanej przez wiceministra Szymona Giżyńskiego poruszono tematykę ochrony dóbr leśnych oraz walki z ASF. Wiceminister Giżyński przybliżył stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i przedstawił metody zaproponowane przez Ministerstwo do walki z tą choroba. Podziękował jednocześnie za zrozumienie problemu przez leśników.
Jednym z ekologicznych akcentów było posadzenie na terenie Nadleśnictwa Alei Niepodległości, którą stworzyło osiem buków, nazwanych imieniem Ojców Polskiej Niepodległości: marszałka Józefa Piłsudskiego (drzewko zasadzili wiceminister Szymon Giżyński i redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska) oraz Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Władysława Sikorskiego, Józefa Hallera. Akcent ten nawiązywał do rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Goście mogli też się zapoznać z najbardziej nowoczesnymi maszynami wielooperacyjnymi, w tym o najwyżej technologii w Polsce harwesterem firmy John Deere oraz forwarderem.
– Jesteśmy drugim nadleśnictwem w Polsce, które ma tej klasy urządzenia. To maszyny, które pomagają leśnikom w prowadzeniu optymalnej gospodarki leśnej i utrzymywaniu lasów w zdrowiu, a to jest naszym priorytetem – mówi nadleśniczy Grzegorz Półtorak.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *