Zdrowa żywność może szkodzić


Od wielu już lat sklepy ze zdrową żywnością przyciągają klientów bogatym asortymentem. Oferują różne przysmaki, interesująco opakowane, zwykle znacznie droższe, niż artykuły spożywcze w innych sklepach. Kupując żywność ekologiczną jesteśmy przekonani, że to dobry wybór, korzystny dla zdrowia. Czy tak jest rzeczywiście?

Należałoby się zastanowić, czym tak naprawdę jest “żywność ekologiczna”. Otóż mianem tym określa się żywność wyprodukowaną tradycyjnymi metodami w gospodarstwach ekologicznych, czyli w sposób, w którym zastosowano możliwie naturalne metody wytwarzania, nie naruszające równowagi przyrodniczej. Chodzi tu przede wszystkim o produkcję bez substancji chemicznych, a więc nawozów sztucznych, konserwantów, barwników. Produkty ekologiczne, zanim znajdą się w sprzedaży, muszą być przebadane i, co najważniejsze, muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty. Zgodnie z przepisami, na ich opakowaniu powinny znajdować się: napis “Produkt rolnictwa ekologicznego”, nazwa producenta oraz numer certyfikatu zgodności i nazwa upoważnionej jednostki certyfikującej wraz z jej numerem identyfikacyjnym. Tylko te informacje dają konsumentom gwarancję, że kupują towar bez “chemii”.
Jak to wygląda w praktyce, łatwo się zorientować odwiedzając sklepy z tzw. zdrową żywnością. Zamiast konkretnych danych, często na etykietkach możemy odczytać ładne, acz mylące hasła w rodzaju “Naturalny produkt z terenów ekologicznie czystych”, “Wyroby z tym znakiem to gwarancja wysokiej jakości i zdrowia” itp. To typowy przykład oszustwa producentów, chwyt reklamowy, bowiem piękne hasła nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, produkty nimi opatrzone wcale nie muszą być “zdrowe”. Fakt ten potwierdzają kontrolerzy Państwowej Inspekcji Handlowej, którzy wzięli pod lupę handel zdrową żywnością. Otóż najczęściej występujące nieprawidłowości w tej dziedzinie to właśnie brak informacji o certyfikacie, brak daty ważności oraz zła jakość artykułów. Analiza próbek pokazała, że część żywności nie była wyprodukowana metodami ekologicznymi, w mięsach i wędlinach doszukano się niedozwolonych środków chemicznych, stwierdzono też niewłaściwą jakość mleka i przetworów mlecznych.
Niestety, nie zawsze żywność oznaczona jako ekologiczna jest zdrowa. Nie wszyscy producenci są uczciwi. Nasza wiedza z tym związana jest również niewystarczająca. Jednak nie powinno nas to zniechęcać do zakupu produktów ekologicznych. Musimy tylko zachować ostrożność i starannie odczytać informacje na opakowaniu.

Certyfikaty żywności ekologicznej wydają w Polsce:
Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, Biuro ds. Badań i Certyfikacji Oddział w Pile
Jednostka Certyfikacji Produkcji Ekologicznej PNG Sp. z o.o. w Zajączkowie
AGRO BIO TEST Sp. z o.o. w Warszawie
BIOEKSPERT Sp. z o.o. w Warszawie
COBICO Sp. z o.o. w Krakowie
EKOGWARANCJA PTRE Sp. z o.o. w Lublinie

HALINA PIWOWARSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *