Największy samolot transportowy z pomocą medyczną dotarł do Polski z lotniska w chińskim Tianjinie


Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki KGHM Polska Miedź S.A. i Lotos S.A. Lotniczy kolos wylądował na lotnisku w Warszawie we wtorek, 14 kwietnia, w godzinach porannych.

 

Wczoraj (13.04.2020) o godzinie 11:20 czasu warszawskiego wystartował z lotniska w chińskim Tianjinie Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata. Maszyna przywiezie do Polski niezbędne środki do walki z koronawirusem. Na wypełnionym po brzegi pokładzie samolotu znajduje się m.in. ponad milion maseczek typu FFP2 , ponad dwieście tysięcy kombinezonów ochronnych oraz około 250 tysięcy przyłbic.

Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki KGHM Polska Miedź S.A. i Lotos S.A. Lotniczy kolos wylądował na lotnisku w Warszawie we wtorek, w godzinach porannych.

Samolot Antonow An-225 Mrija („mrija” po rosyjsku znaczy „marzenie”) to największa maszyna lotnicza na świecie. Powietrzny kolos ma ponad 84 metry długości, rozpiętość skrzydeł maszyny wynosi blisko 85 metrów, a wysokością dorównuje 6-pietrowemu budynkowi. Samolot został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Powstał w 1988 roku, w czasach ZSRR w zakładach lotniczych Aviant. Jest tak duży, że jest w stanie przewieźć prom kosmiczny na swoim grzbiecie, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych lub towar cargo o wadze 250 ton, czyli dwa razy więcej, niż wynosi jego masa własna.

Wcześniej maszyna gościła w Polsce tylko dwukrotnie – w 2003 i w 2005 roku, jednak to jej pierwsza wizyta w stołecznym porcie.

 

Źródło informacji: KGHM

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *