Co sadzić, by nie przesadzić? – TAURON Dystrybucja radzi, jak wybierać i dbać o roślinność w pobliżu linii energetycznych


Piękny ogród to marzenie wielu właścicieli działek a wybór drzew i krzewów jest ogromny. Trzeba jednak pamiętać, że dobór roślinności nie zawsze może być podyktowany wyłącznie upodobaniami. Jeśli na działce znajduje się infrastruktura dostarczająca prąd, do sadzenia trzeba się odpowiednio przygotować. Dlaczego? Ponieważ blisko połowa wszystkich awarii elektroenergetycznych spowodowana jest przez połamane drzewa – tłumaczą energetycy z TAURON Dystrybucja.

 

Jak zadbać nie tylko o drzewo, ale i o swoje bezpieczeństwo?

Każdy właściciel drzew rosnących wysoko, jak sosny czy jodły, musi liczyć się z regularnym przycinaniem gałęzi. Mała świąteczna choinka, posadzona w ogrodzie z czasem urośnie, a dwudziestoletni świerk, sięgający przewodów elektrycznych to już realne zagrożenie. Drzewa rosnące w pobliżu linii energetycznej należy regularnie przycinać, by połamane gałęzie, niesione przez wiatr nie spowodowały awarii. Może się tak zdarzyć pod naporem ciężkiego, mokrego śniegu lub podczas wichur. – Kiedy mamy spokojny rok, czyli taki, gdzie anomalie pogodowe nie zdarzają się zbyt często i gwałtownie i mówimy tutaj o standardowych opadach śniegu i deszczu oraz o porywistym wietrze szacujemy, że 1/3 wszystkich awarii spowodowana jest przez połamane drzewa – mówi Bartłomiej Mruk z Biura Utrzymania Sieci w TAURON Dystrybucji. – Natomiast w roku obfitującym w zdarzenia typu orkany, huragany, duże opady śniegu jest to przyczyna nawet połowy wszystkich awarii. Tego typu zjawiska występują coraz częściej – dodaje.

Zerwane przewody to nie tylko braki w dostawie prądu, ale też zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Każdy przypadek zerwania przewodów należy zgłaszać do TAURON Dystrybucji na numer alarmowy:  991

Aby uniknąć zagrożenia:

  • rób przegląd dużych, wieloletnich drzew co 2-3 lata, tak aby gałęzie i konary nie zbliżały się do linii energetycznych
  • jeśli gałęzie już wrosły w przewody i grozi to porażeniem prądem lub pożarem – zgłoś taki przypadek energetykom, ponieważ przed przycinką konieczne będzie wyłączenie zasilania.

 

Co i jak przycinać?

Jeśli gałęzie są jeszcze w bezpiecznej odległości od przewodów i można je przyciąć samodzielnie, to należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

– podczas pojedynczej akcji cięcia nie usuwamy więcej niż 15-20% masy liściowej.

– usuwamy całe gałęzie, a jako pierwsze wybierajmy najgrubsze spośród tych, które należy usunąć na przestrzeni najbliższych lat.

– nie wycinamy jednocześnie gałęzi wyrastających z pnia na tej samej wysokości ani bezpośrednio nad i pod gałęziami już wyciętymi.

Sadź odpowiedzialnie

Bardzo ważny jest odpowiedni wybór gatunków drzew, które będziemy zasadzić w pobliżu infrastruktury energetycznej. Powinien to być gatunek, który wysoko nie rośnie, jego gałęzie są delikatne i giętkie, a korona da się kształtować.

Poza wyborem odpowiedniego gatunku, musimy pamiętać o bezpiecznej odległości od linii i słupów energetycznych: drzewa sadź minimum 2 metry od sieci niskiego napięcia, a minimum 5 metrów od sieci średniego napięcia,

 

Gatunki polecane do sadzenia w pobliżu słupów i przewodów można znaleźć w poradniku „Co sadzić, by nie przesadzić?”, który pobrać można tutaj:

www.tauron-dystrybucja.pl/co-sadzic-by-nie-przesadzic

Publikacja opracowana została wspólnie przez energetyków i dendrologów i zawiera także w porady dotyczące sadzenia oraz ciekawostki dendrologiczne.

 

Awarie i ich przyczyny

W 2021 r. w Oddziale w Częstochowie na liniach napowietrznych średniego napięcia było ok. 350 uszkodzeń elementów sieci, a na liniach niskiego napięcia ok. 180 uszkodzeń. Większość tych uszkodzeń miała miejsce w trakcie gwałtownych burz i wichur w okresie letnio-jesiennym i powstała wskutek łamania się i upadania drzew i gałęzi na przewody linii elektroenergetycznych. W większości przypadków były to drzewa, które rosły poza pasem eksploatacyjnym. Obecnie, kiedy każde gospodarstwo domowe w bardzo dużym stopniu uzależnione jest od dostaw energii elektrycznej, bardzo ważne są działania profilaktyczne, które zapobiegają takim zdarzeniom.

Dlatego już ponad 10 lat temu na terenie działania Oddziału TAURON Dystrybucja w Częstochowie został uruchomiony „Program kompleksowej wycinki i przycinki drzew pod liniami elektroenergetycznymi”, w ramach którego prace wykonywane są nie tylko w obszarach leśnych, ale również na terenach publicznych, prywatnych, w parkach i obszarach chronionych, w tym na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Energetycy i specjalistyczne firmy dbają, aby drzewa w jak najmniejszym stopniu zagrażały zasilającym liniom napowietrznym.

W roku 2021 na terenie działania Oddziału w Częstochowie, w ramach umów zawartych z firmami zewnętrznymi przycięto gałęzie drzew i krzewów rosnących pod liniami napowietrznymi niskiego napięcia o długości 870 km. Ponadto zrealizowano wycinkę serwisową w obrębie linii napowietrznych średniego napięcia o długości 3 831 km.

Wykonano również wycinkę drzew i krzewów w pasie technologicznym linii wysokiego napięcia o łącznej długości 425 km, co stanowi ok. 50% całkowitej  długości linii WN na terenie Oddziału.

Wycinki, a także przycinki drzew, gałęzi i krzewów rosnących w obszarze tras linii elektroenergetycznych, to jeden z zabiegów eksploatacyjnych prowadzonych przez TAURON Dystrybucja. Spółka organizuje oraz wykonuje wycinki oraz przycinki gałęzi drzew i krzewów rosnących w pobliżu linii elektroenergetycznych, w zakresie zgodnym z wymaganiami obowiązujących norm. Działania te są prowadzone właśnie po to, aby zapewnić bezawaryjną pracę sieci, bezpieczne dostawy energii i zapewnić bezpieczeństwo osób i obiektów w pobliżu linii energetycznych.

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *