Wymagające warunki przetargu


Czy Częstochowie powstaną w szpitalu przy ul. Mickiewicza nowe, nowoczesne oddziały kardiologiczne?

Częstochowska Rada Miasta na ostatniej sesji wydała zgodę na 25-letnią dzierżawę szpitala przy ul. Mickiewicza, będącego w zasobach Miejskiego Szpitala Zespolonego. Wniosek pod obrady rekomendowała Komisja Skarbu. Jednak nie wszyscy byli za, wniosek przeszedł głosami radnych SLD i PO. Pojawiły się też głosy sprzeciwu. Nie dzierżawie powiedziała Rada Społeczna Miejskiego Szpitala Zespolonego. Przeciw są też związki zawodowe. Na 24 czerwca br. przewodniczący NSZZ „Solidarność” Mirosław Kowalik zaplanował konferencję, na której przedstawione zostanie stanowisko organizacji. Związek obawia się, że nastąpi redukcja zatrudnienia.
O dzierżawie palcówki, jako jednej z opcji ratującej Miejski Szpital Zespolony, pozytywnie wypowiadają się zastępca prezydenta Częstochowy Jarosław Marszałek i dyrektor MSZ Wojciech Konieczny. – Szpital ma 34 miliony złotych długu. Za ubiegły rok strata wyniosła 5,5 mln złotych i w obecnym będzie podobna. W bieżącym roku miasto musi wyasygnować dodatkowe 1,8 mln zł na wypłaty dla pracowników. Trwanie w tym wariancie to powolna śmierć lecznicy, dlatego dzierżawa jednej z placówek, to z ekonomicznego punktu widzenia bardzo szybka forma poprawy kondycji finansowej szpitala. Sam czynsz przyniesie rocznie 1,5 mln zysku – podkreśla wiceprezydent Marszałek. Również dyrektor Konieczny akcentuje, że wybierając wariant dzierżawy budynku, kieruje się dobrem szpitala. – Dzierżawa jest najbezpieczniejsza. Inne rozwiązanie, jak utworzenie spółki, zakładałoby redukcję zatrudnienia, a może nawet i sprzedaż części szpitala. Na to dzisiaj nie ma zgody – dodaje dyr. Konieczny.
Aktualnie szpital przy ul. Mickiewicza jest wynajmowany w 47 procentach. Są to, między innymi, pomieszczenia laboratorium czy Centrum Kardiologicznego. Koncepcją dyrekcji jest przekazanie budynku w całości jednemu dzierżawcy, oczywiście – jak podkreśla dyr. Wojciech Konieczny – z honorowaniem do końca terminów obecnych umów wynajmu.
Dzierżawcę wyłoni się w drodze otwartego przetargu, który ma być ogłoszony już w czerwcu br. – Zasady będą równe dla wszystkich. Każdy będzie mógł przystąpić i jak przypuszczam licytacja będzie ostra, bo już zgłosiły się cztery podmioty – mówi wiceprezydent Marszałek. – Ale żadna z nich nie do końca oferuje to, co chcielibyśmy uzyskać – zauważa jednak dyr. Konieczny.
Miasto wyznaczyło wysokie kryteria przetargu. Najważniejsze, to rozbudowa placówki i przeprowadzenie do końca 2014 roku inwestycji za 20 milionów, a do końca 2020 roku – za minimum 12 milionów. Czynsz miesięczny określono na minimum 123 tysiące złotych. – Przetarg chcemy przeprowadzić jak najszybciej, by potencjalny dzierżawca miał czas na zrealizowanie wytyczonych zadań inwestycyjnych. Oczywiście proces musi przejść z zachowaniem procedur, przeprowadzeniem konsultacji, uwzględnieniem opinii związków zawodowych – mówi wiceprezydent Jarosław Marszałek.
Ważnym zastrzeżeniem dzierżawy ma być konieczność prowadzenia działalności medycznej oraz niekonkurencyjność wobec szpitala. Placówka ma pozostać ogólnodostępna i funkcjonować w oparciu o kontrakty z NFZ. – Będziemy ściśle kontrolować i wydawać zgodę na konkretne usługi medyczne już na etapie przetargu, ale i później. Przez cały okres dzierżawy zostanie utrzymana działalność oddziałów: ginekologiczno-położniczego, neonatologicznego i internistycznego. Jedynie oddział rehabilitacji przeniesiemy do placówki przy ul. Mirowskiej – dodaje dyr. Konieczny. – Ważnym będzie możliwość pozyskiwania kontraktów z innych dziedzin, aby dostępność do procedur medycznych i nowoczesnego sprzętu była jak największa, i aby częstochowianie nie musieli leczyć się na Śląsku – stwierdza wiceprezydent Marszałek.
Jednym z podmiotów zainteresowanych dzierżawą jest Polska Grupa Medyczna, prowadząca Oddział Kardiologii Inwazyjnej w szpitalu przy ul Mickiewicza, zw. Centrum Kardiologicznym. Medyczna działalność Centrum zyskała już trwałe uznanie częstochowskich pacjentów. Stawką planowanych inwestycji będzie utworzenie w Częstochowie całkowicie nowych oddziałów kardiologicznych, tak bardzo potrzebnych, jak chirurgii naczyniowej i chirurgii klatki piersiowej. PGM zamierza bowiem stworzyć szpital o profilu sercowo-naczyniowym, z zachowaniem istniejących oddziałów, a po konsultacjach społecznych, również utworzenie innych oddziałów, których brakuje w regionie, np. hematologii i diabetologii.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *