KONCERT PRZY ŚWIECACH


Piątek 22.04.2022, godz. 19.15 Kościół rektoracki

 

Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej

Arkadiusz Krupa – obój

Paulina Sochaj – obój
ks. Mikołaj Węgrzyn – prowadzenie

 

Georg Friedrich Haendel – Sinfonia Arrival od the Queen of Sheba z III aktu oratorium Salomon HWV 67

Georg Friedrich Haendel – Aria Lascia ch’io pianga z opery Rinaldo HWV 67

Jan Sebastian Bach – 2 suita orkiestrowa h-moll BWV 1067 cz. 4 Bourree

Georg Friedrich Haendel – Trio Sonata g-moll HWV 393 cz.3 Largo

Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert obojowy C-dur KV 314 cz. 1 Allegro aperto

Jan Sebastian Bach – 3 Koncert brandendenburski G-dur BWV 1048

Carl Philipp Emanuel Bach – Koncert fletowy d-moll Wq. 22

Antonio Vivaldi – Koncert C-dur na dwa oboje, smyczki i klawesyn KV 534

 

W piątek tuż po Wielkanocnych świętach Filharmonia powróci do klimatycznego, gościnnego i bardzo przychylnego muzykom Kościoła Rektorackiego pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie z kolejną odsłoną cyklu Koncerty przy świecach. Utwory barokowych mistrzów: Haendla, Bachów (Jana Sebastiana i jego syna Carla Philippa Emanuela), Vivaldiego oraz jednego z klasyków wiedeńskich Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wystąpią: Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej oraz soliści – oboiści Paulina Sochaj i Arkadiusz Krupa.
Koncert poprowadzi rektor Kościoła ks. Mikołaj Węgrzyn, Duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej, Dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

 

Arkadiusz Krupa – w 1995 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Kotyczki. Od 1997 do 2012 pierwszy oboista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, obecnie pierwszy oboista orkiestry Sinfonia Varsovia. Wielokrotnie współpracował z najlepszymi polskimi orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Filharmonia Narodowa. Był kierownikiem artystycznym Ensemble De La Cour. Od wielu lat współpracuje (koncertując na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych) w duecie z gitarzystą Michałem Nagy. Odznaczony medalami państwowymi, m.in. Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego. Dr hab. Arkadiusz Krupa jest obecnie adiunktem prowadzącym klasę oboju w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Paulina Sochaj – w 2019 rozpoczęła studia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr hab. Arkadiusza Krupy, profesora UMFC. Brała udział w licznych konkursach i może poszczycić się wieloma sukcesami. Rozwija także swoje umiejętności podczas warsztatów obojowych. Miała okazję brać udział w kursach prowadzonych m.in. przez Ralpha van Daala, Dawida Waltera, prof. Tomasza Miczkę, prof. Józefa Raatza, prof. Petera Tavernaro, dr Agatę Piotrowską-Bartoszek, dr hab. Arkadiusza. Za osiągnięcia artystyczne trzykrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 23 marca 2021 wystąpiła w orkiestrze Sinfonia Varsovia pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka podczas 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej.

 

Bilety: 45 zł (normalny), 38 zł (ulgowy), 20 zł (UTW) do nabycia w kasie Filharmonii i na stronie www oraz na pół godziny przed koncertem w Kościele Rektorackim

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *