Sezon polowań zakończony


29 lutego skończył się główny sezon polowań. W marcu myśliwi mogą polować jedynie na lisy, jenoty, norki amerykańskie, tchórze i kuny, gdyż pozostałe gatunki zwierząt są w tej chwili pod ochroną..

29 lutego skończył się główny sezon polowań. W marcu myśliwi mogą polować jedynie na lisy, jenoty, norki amerykańskie, tchórze i kuny, gdyż pozostałe gatunki zwierząt są w tej chwili pod ochroną..
W bieżącym miesiącu kończy się łowiecki rok gospodarczy, który trwa od 1 kwietnia do 31 marca.
– W marcu dokonujemy podsumowania minionego roku gospodarczego, podsumowujemy wyniki finansowe, jak również ilość pozyskanej zwierzyny. Opracowujemy łowieckie plany hodowlane na przyszły rok gospodarczy. Plany te zawierają m.in. wydatki na gospodarkę łowiecką, na zakup karmy, budowę urządzeń łowieckich, a także ilość zwierzyny przeznaczonej do odstrzału – mówił Ireneusz Chłąd – przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego.
Plan opracowują poszczególne Koła Łowieckie. Są one opiniowane przez wójtów, a następnie zatwierdzane przez Nadleśnictwa.
W kwietniu myśliwi wykonują prace porządkowe w łowiskach, m. in. czyszczą paśniki, dezynfekują miejsca wokół paśników, remontują inne urządzenia łowieckie, a także przygotowują do uprawy poletka łowieckie. Od kwietnia myśliwi mogą polować na dziki, z wyjątkiem loch, natomiast od maja na sarny i rogacze. W maju do łowisk naszego Okręgu przyjeżdża grupa myśliwych dewizowych przede wszystkim z Austrii, Niemiec, Szwajcarii, których celem jest zdobycie ciekawych trofeów. Koła Łowieckie sprzedają im polowania po to, by pozyskać środki na gospodarkę łowiecką, a głównie na wypłacenie odszkodowań rolnikom za szkody łowieckie, jakie wyrządziła zwierzyna łowna w uprawach rolnych. W kwietniu i w maju odbywają się coroczne walne zebrania Kół, które przyjmują sprawozdania z działalności Zarządów oraz opracowują plany działań na kolejny rok gospodarczy.
Polski Związek Łowiecki w okresie wiosennym organizuje kursy i szkolenia, m.in. strzeleckie, selekcjonerów samców, zwierzyny płowej, kandydatów do Polskiego Związku Łowieckiego. Selekcjonerzy, po pozytywnym zdaniu egzaminów będą mogli polować na sarny, rogacze, jelenie i byki. Selekcjonerem może zostać myśliwy, który posiada minimum trzyletni staż w PZL.
– Na terenie naszego Okręgu mieszka 1500 myśliwych, działa 40 Kół macierzystych oraz 32 koła niemacierzyste. Okręg obejmuje powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski i oleski – dodaje łowczy Okręgowy.
Polski Związek Łowiecki istnieje od 1923 roku. Obecnie liczy ponad 100 000 członków. Do zadań Polskiego Związku Łowieckiego należy m.in. prowadzenie gospodarki łowieckiej, współdziałanie z administracją publiczną w dziedzinie zachowania i populacji zwierząt dziko żyjących oraz w ochronie środowiska przyrodniczego, pielęgnowanie historycznych wartości kultury łowieckiej, szkolenie adeptów myślistwa, a także rozwój kynologii i strzelectwa myśliwego.

eMKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *