W SERCU I PAMIĘCI


Teresa Weyssenhoff – autorka książek o wielkich postaciach Kościoła. Odeszła przedwcześnie, miała pięćdziesiąt cztery lata. Nazwisko częstochowskiej pisarki, mimo znaczącego dorobku literackiego odchodzi w niepamięć.

Teresa Weyssenhoff
(1930 – 1984)

“Warto dzisiaj sięgnąć po książki Teresy Weyssenhoff,
zwracające myśl czytelnika ku najwyższym wartościom
duchowym, w zgiełku codziennego życia tak mało dostrzeganym”
Maria Żmigrodzka

“Szczególną wartość prozy Teresy Weyssenhoff stanowi ukazanie szeregu niezwykłych i wybitnych, choć niejednokrotnie działających bez rozgłosu, a zasłużonych dla Kościoła i cierpiącego człowieka wielkich ofiarników. Realizowali oni konsekwentnie i z heroizmem, całym swoim życiem, świadomie wybierając najtrudniejszą drogę, pierwszy i najważniejszy obowiązek chrześcijanina: przykazanie miłości bliźniego”.
Urodziła się 13 listopada 1930 roku w Mołodowie na Polesiu. Była prawnuczką Jana Weyssenhoffa (1774-1848), generała w Powstaniu Listopadowym, wnuczką Henryka (1859-1922),
malarza, pejzażysty, grafika i bartanicą Józefa (1860-1932), znanego powieściopisarza, autora “Sprawy Dołęgi”, “Syna marnotrawnego”, “Sobola i panny”.
W czasie okupacji niemieckiej pisarka przebywała w Warszawie. Włączyła się w pracę konspiracyjną i brała udział w Powstaniu Warszawskim. W 1944 roku wraz z matką , Stefanią Weyssenhoff przybyła do Częstochowy. Z naszym miastem związała się na zawsze.Z wykształcenia była ekonomistką. Żyła bardzo prosto i skromnie. Przez lata walczyła samotnie z chorobą i borykała się z trudnościami materialnymi. Gdy poznajemy dorobek literacki i życie Treresy Weyssenhoff – budzi podziw Jej ogromna pracowitość, wytrwałość, mądrość i miłość do drugiego człowieka.
Zadebiutowała w 1966 roku opowieścią biograficzną “Ojczyzna z wyboru”. Powieść przedstawia sylwetkę polskiego jezuity, ojca Jana Beyzyma, apostoła i opiekuna trędowatych na Madagaskarze. Książka doczekała się aż pięciu wydań (1966, 1969, 1970, 1972, 1974). W latach 1969-1971 nakładem “Naszej Księgarni” ukazała się przeznaczona dla młodego czytelnika dwutomowa opowieść o życiu Beethovena pt. “Quasi una fantasia”. Dwa lata później do rąk czytelników trafiła kolejna powieść “Ogniwa” (1973, 1975). Spod pióra pisarki wyszła także biografia “Na początku drogi”, popularyzująca postać bł. Arnolda Janssena, założyciela Zgromadzenia Słowa Bożego. W 1994 roku, s. Magdalena Kaczmarczyk ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek opublikowała ostatnią pracę Teresy Weyssenhoff “Obraz życiem malowany”.
Pisarka zmarła 6 grudnia 1984 roku. Niestety częstochowianie nie pamiętają o autorce “Ojczyzny z wyboru” i uczestniczce Powstania Warszawskiego. Jedynie małe grono przyjaciół Teresy Weyssenhoff składa hołd Jej Pamięci.

Przytoczone w tekście fragmenty pochodzą z książki Marii Żmigrodzkiej “Wybrali Polskę”. Radom, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne POLWEN 2003, s.181, 187

foto Grób pisarki na cmentarzu św. Rocha kw. 29

“Groby wyrażają prawdy ostateczne, są obrazem losów ludzi i losu narodów”
Redakcja “Gazety Częstochowskiej” zwraca się z prośbą i apelem do Mieszkańców oraz Władz Miasta o zainteresowanie się losem grobu Teresy Weyssenhoff. Od 2004 roku grób pisarki nie został opłacony na dalsze dwadzieścia lat. Nie odnowienie wykupu grobu, upoważnia Zarząd Cmentarza do ponownego zajęcia placu na chowanie zmarłych. (Dz.U. Nr 47 z dn. 22 .XI.1972r.)
Brak zainteresowania rodziny grobem pisarki nie zwalnia nas, mieszkańców miasta, z obowiązku przejęcia odpowiedzialności za grób poetki i roztoczenia nad nim opieki.

Barbara Szymańska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *