Jak w Janowie przebiegało tegoroczne Święto Pstrąga?


W dniach 6-7 sierpnia w Złotym Potoku w Janowie odbyło się Święto Pstrąga, składające się z dwóch wydarzeń – III Święta Jurajskiej Ryby, obchodzonego w sobotę i XXIV Święta Pstrąga, obchodzonego w niedzielę. Co dokładnie działo się podczas imprezy i ile osób wzięło w niej udział?

Na to pytanie odpowiada Edward Moskalik, Wójt Gminy Janów, który zaczął od III Święta Jurajskiej Ryby.

– Święto Pstrąga to przede wszystkim dwa dni atrakcji, będące ofertą zarówno dla mieszkańców, jak i przybyłych gości – mówi wójt Edward Moskalik. – W dniu 6 sierpnia odbyło się III Święto Jurajskiej Ryby, na które pozyskaliśmy dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach programu operacyjnego „Rybactwo i Morze”, a pieniądze te są nam przekazywane przez Rybacką Lokalną Grupę Działania „Jurajska Ryba”, której Gmina Janów jest członkiem. Jeśli chodzi o pierwszy dzień, to atrakcją było przyrządzenie zupy z pstrągiem po hiszpańsku przez uczestniczkę Masterchefa, Joannę Studnicką, która przygotowała 500 porcji. Zupa, można powiedzieć, rozeszła się co do kropli. W tym dniu odbyły się również koncerty Nowatora, B-QLL-a i Greso, a także konkursy dla dzieci oraz całej rodziny – dodaje wójt.

Wójt Edward Moskalik opowiada także o drugim dniu wydarzenia, czyli właściwym Święcie Pstrąga.

– Drugi dzień imprezy, czyli 7 sierpnia to XXIV Święto Pstrąga. Tutaj, rzecz jasna, również przygotowano animacje dla dzieci i konkursy dla całych rodzin, ale najważniejszą atrakcją był konkurs kulinarny, przygotowany przez Hotel Kmicic. Polegał on na uprzednim przyrządzeniu „tytułowej” ryby na 12 sposobów oraz odgadywaniu przez uczestników, w jaki sposób zostały podane poszczególne pstrągi. Towarzyszyło temu wiele emocji, a sama zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. W dniu tym również odbyło się kilka koncertów – jako pierwsi wystąpił Kwartet Wokalno-Muzyczny „Szafa Gra”. Najważniejsze dla nas, jako gminy, były jednak muzyczne debiuty – Maja Wudecka, bardzo młoda wokalistka, pochodząca z naszej gminy, która wykonywała covery słynnych polskich utworów oraz Sunny Saunders, zespół, w którym gra pewien chłopak z naszej miejscowości. Na koniec zagrała formacja, która wręcz porwała wszystkich do zabawy – chodzi o zespół Daj To Głośniej – podsumowuje wójt.

Jak podkreśla wójt Edward Moskalik, w każdym z tych dni odbywały się także zawody wędkarskie, organizowane przez Zarząd Koła „IRYDION”, tj. funkcjonujące w Złotym Potoku koło wędkarskie. Zawody podzielono na dwa „etapy” – w pierwszym dniu miały miejsce zawody spławikowe, a w drugim spinningowe, gdzie trzeba było wykazać się szczególnymi umiejętnościami w połowie ryb. Ponadto dostępne było wesołe miasteczko, z czego wyróżnić należy karuzelę wahadłową oraz dmuchańce dla dzieci.

Gmina szacuje, że w ciągu całego wydarzenia przez Janów przewinęło się ponad 10 000 osób. Organizatorami były Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie oraz Urząd Gminy Janów.

fot.: Gmina Janów/Facebook

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *