Kamień węgielny pod Galerię Jurajską


1. lutego 2008 roku uroczyście zainaugurowano budowę Galerii Jurajskiej w Częstochowie. Nowoczesna galeria handlowo-rozrywkowa ma stać się sercem regionu. Ukończenie jej budowy planuje się na czwarty kwartał 2009 r. Zatrudnienie znajdzie w niej ok. 1500 osób.

Po przemówieniach dyrektora generalnego Globe Trade Centre S.A (głównego inwestora) Piotra Kroenke oraz prezydenta Miasta Częstochowy Tadeusza Wrony nastąpiło symboliczne przekazanie pozwolenia na budowę Galerii Jurajskiej, „wbicie pierwszej łopaty” oraz poświęcenie gruntu przez biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Jana Wątrobę.
Galeria Jurajska, będzie największą inwestycją GTC S.A w segmencie centrów handlowo-rozrywkowych. Jej łączna powierzchnia zajmie 130 tys. mkw, w tym 48 tys. mkw wypełni blisko 200 sklepów i punktów usługowych oraz wielosalowe kino i przestrzenny, pięciokondygnacyjny parking, oferujący 2000 miejsc postojowych. Koszt robót budowlanych to ponad 80 milionów euro.
Galeria Jurajska ma się znajdować na terenie wyznaczonym przez ul. Wojska Polskiego (DK1), Krakowską i Strażacką. W ramach współpracy z inwestorem miasto zaplanowało modernizację ulic Strażackiej i Nadrzecznej, które pozwolą na lepszą komunikację galerią – pieniądze na ten cel zagwarantowano w tegorocznym budżecie. Co więcej, zostanie zbudowana ulica równoległa do dzisiejszej Krakowskiej, tzw. Krakowska Bis. Deweloper zbuduje również drogę łączącą Galerię z DK-1.
Galeria została zaprojektowana jako trzykondygnacyjna bryła o regularnych kształtach, wykonana z jasnych materiałów, wzbogaconych elementami szkła. Wnętrze będzie wzorowane na poprzednich realizacjach GTC – Galerii Mokotów i Galerii Kazimierz. Projekt powstał w polskiej pracowni APA Wojciechowski, przy współpracy z amerykańskim biurem architektonicznym Laguarda.Low Achitects
Firma Globe Trade Centre S.A jest jednym z czołowych deweloperów w Europie, w Polsce działa aktywnie w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach i Częstochowie. Jej przedsięwzięcia skupiają się na budynkach biurowych, centrach handlowych i inwestycjach mieszkaniowych. Jej autorstwa są Galeria Kazimierz w Krakowie, Galeria Mokotów w Warszawie oraz Avenue Mall w Zagrzebiu.
– Liczymy na to, że Galeria Jurajska, która w założeniach ma być galerią regionalną, przyczyni się do intensywnego rozwoju miast i całego regionu. Będzie to miejsce, które połączy nowoczesną rozrywkę i handel. Pracujemy nad tym, aby w Galerii znalazły się najbardziej renomowane marki – wypowiada się dyr. Piotr Kroenke.
Pozostaje więc tylko z niecierpliwością czekać na ukończenie budowy. Galeria Jurajska ma bowiem być nie tylko atrakcyjnym miejscem handlu i rozrywki,. ale również pracy dla mieszkańców Częstochowy i okolic.

KO

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *