Po wielomiesięcznych warsztatach przyszedł czas na wystawę


20 maja br. (sobota) w budynku Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie im. Jacka Malczewskiego przy ul. Pułaskiego 15 odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych dzieci w przedziale wiekowym 4- 12 lat. Z tej okazji porozmawialiśmy z organizatorką wystawy Teresą Kapałką.

 

W jakich okolicznościach powstała wystawa i dlaczego?

– Wystawa jest pokłosiem warsztatów plastycznych dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, jakie prowadzimy w okresie od października, w soboty w godzinach od 10:00 do  13:00. Na zajęciach dzieci rysują i malują, a to wpływa na ich rozwój, zajęcia plastyczne  stymulują ich rozwój psychiczny i fizyczny. Ważne jest też to, że uczestnicy warsztatów,  nawiązują między sobą relacje.

Ile czasu uczniowie mieli na przygotowanie prac?

– Dzieci pracują przez całe osiem miesięcy, na jednych warsztatach potrafią zrobić 2-3 prace, ponieważ mają łatwość tworzenia. P

Wasi podopieczni mogli sami wymyślić temat rysunku?

Tak, również. Niektóre tematy są też narzucane, dowolne. Dzieci chętnie fantazjują, mają bardzo rozbudzoną wyobraźnię i wszystkie zgromadzone przez nas prace są  tego przykładem.

Na rysunkach dominuje temat natury, jaki jest tego powód?

– Skupiliśmy się tematycznie na pejzażach, wiośnie, która jest za oknem. Stąd są kwiaty, ptaszki, zwierzątka, bo to ulubione tematy naszych podopiecznych.

Z jakich technik korzystały dzieci?

To są różne techniki m.in. malowanie kredą, kredkami, akwarele, wycinanie, sklejanie. Na tej wystawie akurat nie ma prac ceramicznych, gdzie są najczęściej figurki, naczynia, miseczki, które wypalamy, szklimy.

Foto: Dawid Gątkowski

Dawid Gątkowski

Podziel się:

4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *