Rodzina 500 plus – stan realizacji, błędy


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie informuje, że do dnia 16 maja 2016 do godziny 14.00 złożono: 10 792 wnioski dotyczące świadczenia wychowawczego, z czego:
wnioski papierowe (złożone osobiście lub za pośrednictwem poczty) : 7 181,natomiast elektroniczne: 3 611.
Łączna kwota wypłaconych do tej pory świadczeń to 1 400 000 zł (jeden milion czterysta tysięcy złotych).

Dodatkowo informujemy, że bardzo wiele składanych wniosków zawiera błędy, przez co znacznie wydłuża się proces wydawania decyzji oraz wypłaty świadczeń. Szacujemy, że ponad 50% wszystkich złożonych wniosków jest błędnych (wnioski składane drogą elektroniczną zawierają błędy w około 80%) .

W większości przypadków w celu uzupełnienia/poprawienia dokumentu konieczna jest wizyta Wnioskodawcy w urzędzie – najczęściej błędnie wypełniony wniosek uniemożliwia wydanie decyzji dotyczącej ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego. W takich sytuacjach, w pierwszej kolejności, kontaktujemy się z Wnioskodawcami telefonicznie. W przypadkach niemożności nawiązania kontaktu telefonicznego, informujemy pisemnie o stwierdzonych brakach.

Przypominamy, że na stronie www.mops.czestochowa.pl w zakładce „Rodzina 500+” znajdują się dokładne instrukcje wypełniania wniosków w konkretnych przypadkach (w ramach trzech ścieżek – A, B, C). Czerwonym kolorem zaznaczono w instrukcjach rubryki, które należy wypełnić oraz dopisano komentarze. Prosimy o dokładne czytanie instrukcji przed złożeniem wniosków.

Podczas procesu wydawania decyzji pojawiają się też problemy ze skontaktowaniem się z częścią osób, które na decyzje czekają – wnioskodawcy nie odbierają telefonów, albo, mimo powiadomienia, nie odbierają decyzji w punkcie obsługującym wnioski (jeśli taką opcję odbioru zaznaczyli składając wniosek).
Tym samym decyzja nie jest doręczona skutecznie – do czasu jej odebrania osoby te nie mogą otrzymać świadczenia.

Równocześnie przypominamy, że na wydanie decyzji oraz wypłatę świadczenia w pierwszym okresie ustawodawca przewidział termin 3 miesięcy.

Jakiego rodzaju błędy zdarzają się najczęściej – na co zwrócić szczególną uwagę?

Najczęściej we wnioskach pojawiają się błędy w wypełnianiu składu rodziny tj. brak wszystkich dzieci uprawnionych do świadczenia wychowawczego, np. brak pierwszego dziecka w składzie rodziny, przy wnioskowaniu na kolejne dzieci (część I wniosku pkt 4 – dane członków rodziny).

Ponadto Wnioskodawcy często nie zaznaczają lub błędnie wypełniają istotne we wniosku dane dotyczących utraty/uzyskania dochodu (część I wniosku pkt 7.3 – informacja na temat sytuacji związanych z uzyskaniem lub utratą dochodu) i przebywania/nieprzebywania wnioskodawcy lub członka rodziny poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (część II wniosku pkt 1 – oświadczenie dotyczące ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko).

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *