Święto “pro-częstochowskich”


20 LAT TPC

20. grudnia w budynku Ratuszu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu 20-lecia powstania Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy, połączone z promocją najnowszego wydawnictwa Almanach

Na uroczystości zrzeszającej częstochowskich aktywistów pojawiło się kilkudziesięciu gości, m.in.: członków Towarzystwa, przedstawicieli władz miasta oraz zaprzyjaźnionych działaczy, m.in. prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Wacław Baczyński.
Prezes TPC, Stanisław Całus, podsumował 20 lat działalności, wspominając najbardziej zasłużonych działaczy, pierwszego założyciela Witolda Mielczarka, Jana Pietrzykowskiego, Ludmiłę Marjańską i innych. – To dobrze, że przez 20 lat Towarzystwo potrafiło zgromadzić blisko 60 zacnych i oddanych działaczy. Od początku istnienia patronuje nam jedna myśl, by dokumentować najważniejsze wydarzenia w Częstochowie i regionie – mówił.
Owocem sumiennego dokumentowania jest 19 publikacja wydawnictwa Almanach, kompendium o historii i życiu Częstochowy i okolic. – Nasze najnowsze wydawnictwo na ponad 300 stron. 36 artykułów promuje miasto i opowiada o przyczynkach do jego historii. Przyjęliśmy zasadę wolontariatu, więc jest to dzieło z potrzeby serca – poinformował członek komisji wydawniczej, wiceprezes TPC Maciej Batorek. Nad powstaniem Almanachu pracowało wielu wybitnych Przyjaciół Częstochowy, m.in.: prof. Bogdan Snoch, dr Barbara Kubicka-Czekaj, dr Zbigniew Grządzielski, prof. Maria Nasińska, mgr Tadeusz Gierymski, prof. Ewa Gorczycka, dr Barbara Łagiewka, ks. prof. Jan Związek, mgr Barbara Szymańska, mgr Anna Dylewska.
Główny organizator materiałów do Almanachu, Augustyn Chojnowski, opowiedział o promocji rocznika. – Dotarliśmy do wszystkich dużych bibliotek w kraju. Udało się również utworzyć kącik naszych książek w Paryżu. Chcielibyśmy, żeby ta publikacja była dla wszystkich, zarówno młodzieży, jak i starszych – mówił.
Jako kolekcjoner walorów związanych z Częstochową, prezes częstochowskiego oddziału Polskiego Związku Filatelistów Jerzy Maciej Nowak, przekazał członkom TPC medal krajowej wystawy filatelistycznej.
Przewodniczący Komisji Estetyki i Higieny Częstochowy, dr Andrzej Stoszek odszedł od wzniosłego charakteru uroczystości, mówiąc o problemach z estetyką. – Częstochowianie mają słabą wrażliwość i świadomość estetyczną. Przed nami wielka praca, którą można wykonać przy współpracy miejskiej inteligencji – sugerował.
Zaproszeni goście nie kryli admiracji dla pracy nad Almanachem. – Chciałbym bardzo podziękować zespołowi redakcyjnemu za umieszczenie artykułów dwójki młodych harcerzy, moich wychowanków, Iwony Gosławskiej i Janusza Bednarka – powiedział nam instruktor harcerstwa Bogusław Stanisz.
Po części oficjalnej, zebrani udali się do pubu Tori, w lokalu dawnego Wakansu, gdzie podczas wieczerzy wigilijnej rozmawiali o życiu i pomysłach na dalszą działalność zrzeszenia.
Towarzystwo Przyjaciół Częstochowy zajmuje się przede wszystkim wydawnictwami, takimi jak Almanach, w których umieszcza się informacje o Częstochowie, niepublikowane nigdzie indziej. – Jest z nami Juliusz Sętowski, który wydał przewodnik po cmentarzu Kule. Niebawem będzie wydany przewodnik po cmentarzu Rocha. Prócz tego nasze Towarzystwo jest fundatorem pomników pamięci, m.in. popiersia Kazimierza Pułaskiego – poinformował “GCz” Stanisław Całus.
Najnowszy Almanach Częstochowy dostępny jest w księgarniach w cenie 15 zł. Ponadto Towarzystwo rozprowadza go do szkół oraz bibliotek, jako egzemplarz historyczny.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *