OSTATNI DZWONEK


Masz jeszcze tydzień na złożenie deklaracji „śmieciowej”

Od 6 do 31 maja br. mieszkańcy Częstochowy oraz zarządcy nieruchomości muszą złożyć deklaracje śmieciowe, w których wybiera się wariant wysokości opłaty za odbiór odpadów. Nowy system rozliczeń wchodzi od 1 lipca 2013 roku.
Nowe przepisy gospodarowania odpadami na terenie Gminy Miasta Częstochowy wprowadza Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. zgodnie z uchwaloną przez Sejm RP „Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” oraz podjętymi na bazie tej ustawy uchwałami Rady Miasta Częstochowy.
Zasady dotyczące złożenia deklaracji wyjaśniają dyrektor ds. gospodarki odpadami dr inż. Edyta Soboniak oraz prezes mgr Robert Kalinowski
Jakie opłaty?
– Złożenie deklaracji jest obligatoryjne. Oświadczenie jest dokumentem, w którym właściciel nieruchomości określa jaką stawkę opłaty za system gospodarowania odpadami miesięcznie od osoby zameldowanej w lokalu chce zapłacić :
1. niższą – 10,50 zł od osoby za odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny;
2. wyższą – 12,50 zł od osoby za odpady zbierane i odbierane w sposób nieselektywny.

W deklaracji koniecznie należy określić liczbę osób zamieszkujących nieruchomość.

Kto wypełnia deklarację?

– W przypadku zabudowy jednorodzinnej deklaracje o wysokości opłat za odbiór odpadów wypełnia właściciel nieruchomości, w przypadku zabudowy wielorodzinnej – obowiązek ten spoczywa na zarządcy nieruchomości. Mieszkaniec zasobów spółdzielni mieszkaniowej nie musi składać dokumentu; uczyni to za niego spółdzielnia, która jednakowoż ma obowiązek zapytać lokatorów o ich decyzję sposobu odbioru śmieci. Wyjątkiem są osoby dysponujące prawem odrębnej własności lokalu z prawem udziału w gruncie. One powinny złożyć deklarację indywidualnie.
Zarządcy wspólnot mieszkaniowych (mających wybrany zarząd) składają deklaracje za właścicieli nieruchomości. Muszą złożyć tyle deklaracji ile jest mieszkań we wspólnocie.

Jak wypełnić i skąd pobrać deklarację?
– Szczegółowa instrukcja dotycząca wypełniania deklaracji zawarta jest w broszurze informacyjnej. Mieszkańcy domów jednorodzinnych otrzymują deklarację bezpośrednio do domu – druk bezadresowy. Dla mieszkańców budynków wielorodzinnych deklaracje dostarczone są do spółdzielni mieszkaniowych, ZGM TBS oraz wspólnot mieszkaniowych. Wypełnione deklaracje mieszkańcy dostarczają do swoich spółdzielni lub bezpośrednio do punktu składania deklaracji.
Deklaracje można pobrać także ze strony: http://www.odpady.czestochowa.pl

Do kiedy i gdzie składać deklarację?

– Wypełnioną deklarację należy złożyć do 31 maja 2013 roku w budynku Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie, przy ul. Focha 19/21, gdzie działa główne biuro terenowe gospodarki odpadami, czynne w dni powszednie od poniedziałku do piątku, od 15 maja w godzinach 7.30-20.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.00-18.00.
Deklaracje będzie można także przesłać pocztą – najlepiej listem za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (liczy się data stempla pocztowego) lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej – z kwalifikowanym podpisem.
Deklaracje można wrzucić do urny w działających w dzielnicach specjalnych punktach informacyjnych, uruchomionych na czas składania deklaracji.

Gdzie szukać pomocy i dodatkowych informacji?

– Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 34 327 53 20 (Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o.) oraz 34 310 30 45 (biuro terenowe gospodarki odpadami w budynku USC) lub pisząc na adres e-mailowy: deklaracje@czpk.czest.pl

Od 15 maja br. działają punkty informacyjne dla dzielnic:
· Ostatni Grosz, Błeszno, Wrzosowiak, Raków – Szkoła Podstawowa nr 26, ul. Rakowska 42;
· Brzeziny, Stradom – Zespół Szkół nr 2, ul. Wirażowa 8;
· Dźbów – Szkoła Podstawowa nr 52, ul. Powstańców Warszawy 144a;
· Gnaszyn – Kawodrza – Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Festynowa 24;
· Grabówka, Lisiniec – Gimnazjum nr 14, ul. Św. Rocha 221;
· Kiedrzyn i Północ – Szkoła Podstawowa nr 30, ul. Ludowa 58;
· Mirów, Zawodzie-Dąbie – Zespół Szkół nr 3, ul. Rozdolna 5;
· Wyczerpy-Aniołów – Szkoła Podstawowa nr 24, ul. Hubermana 7.

Punkty informacyjne będą czynne od 15 maja, w okresie składania deklaracji:
· od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00-20.00;
· w soboty i niedziele w godzinach 10.00-18.00

W powyższych punktach mieszkańcom dzielnic oddalonych od śródmieścia w złożeniu deklaracji pomocy udzielą specjaliści. Rejonizacja ma charakter pomocniczy, a nie obligatoryjny, można zatem udać się do dowolnie wybranego punktu. Tam będzie można odebrać deklarację, uzyskać informacje i pomoc w jej wypełnieniu oraz uzyskać odpowiedzi na pytania w zakresie wdrażania nowego systemu gospodarowania odpadami. Tam też będzie można wrzucić do zabezpieczonej urny wypełnioną deklarację.
Dziękuję za wyjaśnienia

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *