TU WARTO STUDIOWAĆ Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie – uczelnia na miarę XXI wieku


Tegoroczni maturzyści muszą już podejmować decyzje co do dalszego kształcenia. W tym kontekście warto przyjrzeć się naszym rodzimym uczelniom, które mają coraz szerszą i ciekawszą ofertę kierunków i specjalizacji. Dobrą edukację, odpowiadającą potrzebom współczesnego rynku pracy, gwarantuje Akademia im. Jana Długosza. Pod przewodnictwem obecnego rektora prof. dr. hab. Zygmunta Bąka uczelnia zyskała nowe oblicze. Ta nowoczesna placówka, otwarta na potrzeby młodego człowieka, daje szerokie możliwości rozwoju i zdobycia ciekawego zawodu.

Atuty Uczelni

– Wysoka jakość naukowo-dydaktyczna, indywidualizm nauczania oraz innowacyjność oferty. Dla naszych studentów mamy blisko sto specjalności do wyboru – wylicza jednym tchem rektor AJD, prof. dr hab. Zygmunt Bąk.
Nie są to słowa bez pokrycia. Wyższy poziom częstochowskiej Akademii zauważają audytorzy. AJD w tegorocznym, prestiżowym rankingu polskich uczelni, opracowanym przez „Perspektywy”, w wielu kryteriach wypadła rewelacyjnie na tle innych uczelni w kraju. Tak stało się, na przykład, na poziomie publikacji naukowych. Na ponad 80 uczeni akademickich AJD uplasowała się na pozycji 25. – Ten wskaźnik ujmuje głównie publikacje międzynarodowe oceniane przez ekspertów, liczone indywidualnie na pracownika naukowego, pokazuje intensywność prac naukowych i cytowań – mówi rektor Bąk, podkreślając z radością, że w tej klasyfikacji ex aueqo z AJD jest Uniwersytet Śląski, a niżej uplasował się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ocena publikacji naukowych przełożyła się na ogólną pozycję uczelni, która w końcowym podsumowaniu awansowała o pięć miejsc.

Współpraca zagraniczna

Kolejnym, zauważalnym osiągnięciem AJD jest współpraca z kilkudziesięcioma uczelniami na świecie. Kontakt z europejskimi i amerykańskimi trendami edukacyjno-naukowymi owocuje rozwojem kadry i studentów. Na przykład, w ramach współpracy z uniwersytetem w Le Mans studenci AJD uzyskują podwójny dyplom z fizyki. Podwójne dyplomy będą też wydane specjalności kierunku pracy socjalnej, gdyż AJD na tym obszarze od blisko roku współpracuje z niemiecką uczelnią w Mannheim. – To są studia nowego typu, przemienne, z dużą ilością praktyki w instytucjach miejskich, opieki społecznej i urzędach pracy. Studia te obejmą naukę i praktyki w Polsce oraz trzymiesięczną edukację na uniwersytecie w Mannheim i dwumiesięczne praktyki w tamtejszych instytucjach. Studenci tego kierunku mają też wykłady w języku niemieckim, które wygłasza, między innymi, rektor uniwersytetu w Mannheim. To że zagraniczne uczelnie chcą z nami współpracować, że uznają nasze dyplomy, choć 90 procent kształcenia przebiega na naszej uczelni, dowodzi europejskiego poziomu nauczania na AJD – podkreśla Rektor.

Moc nowych kierunków i specjalności

AJD jest uczelnią dynamiczną, reagującą na potrzeby rynku pracy. Coraz szersza oferta specjalizacji i specjalności, która pojawia się w propozycjach edukacyjnych otwiera przed kandydatami szerokie spektrum wyboru. Rektor Zygmunt Bąk zapowiada, że od nowego roku akademickiego będzie już funkcjonował nowy kierunek: fizjoterapia, o który intensywnie zabiegał w ministerstwie. – Mamy zgodę ministra, który zaakceptował plan dydaktyczny, bazę i kadrę. Dla tego kierunku budujemy laboratoria, podpisaliśmy umowy ze szpitalami. Docelowo myślimy o kierunku pielęgniarstwo. Chodzi o to, by otworzyć się szeroko na nauki o zdrowiu. Pielęgniarstwo na studiach prywatnych się nie utrzyma, więc ministerstwo – mimo znaczących kosztów tej edukacji, bo jest to kształcenie zindywidualizowane, w małych grupach, przy łóżku chorego – musi zadbać o kształcenie kadr medycznych – dodaje Rektor.
W ubiegłym roku AJD uruchomiło też studia doktoranckie z chemii i fizyki, a wcześniej z historii i literaturoznawstwa. – To bezpłatna oferta, otwarta także dla nauczycieli, którzy chcieliby zdobyć stopnie naukowe. Trzeba dodać, że jedna trzecia zaangażowanych doktorantów, zwłaszcza na wydziale matematyczno-przyrodniczym, ma możliwość otrzymania atrakcyjnego stypendium rektora – ok. 1300 złotych oraz dodatek od ministra – ok. 800 złotych – mówi rektor Zygmunt Bąk.

Nowości ciąg dalszy

Z uwagi na zmieniającą się sytuację i przesunięciu się akcentów gospodarczych na Wschód, AJD podjęło kolejną innowacyjną decyzję. Od nowego roku na filologiach obcych uruchamia intensywny lektorat języka chińskiego, jako drugi język dla germanistów i anglistów. – Wszystko jest dopracowane. Jesteśmy w kontakcie z Instytutem Konfucjusza, promującym kulturę i język chiński, mamy też chińską absolwentkę i drugiego lektora – mówi rektor Bąk.
Władze AJD na bieżąco reagują na fluktuujący rynek. Przyjęły trend kształcenia krótkich serii specjalistów, w zależności od potrzeb. – Nasza oferta jest bardziej zindywidualizowana i specjalistyczna. Na kierunkach głównych proponujemy po kilka specjalności oraz łącznie blisko sto specjalizacji zawodowych. Z kolei rezygnujemy z tych kierunków nauczycielskich, które nie mają już zainteresowania. Całkowicie wycofaliśmy się z kształcenia na edukacji techniczno-informatycznej. Uruchamiamy też nowe kierunki np.: innowacyjne technologie i nowoczesne materiały, muzyka i animacja artystyczna czy fotografia i kreacja przekazu. Nie da się żyć według starych wzorców, zmieniają się potrzeby rynkowe i musimy wykazać elastyczność – podkreśla Rektor.
Nowe formy edukacji spotykają się z zainteresowaniem młodych ludzi. – Maturzyści rewelacyjnie zareagowali na propozycje kierunków typu: bezpieczeństwo narodowe, administracja, inżynieria bezpieczeństwa, turystyka. Było to zgodne z naszymi przewidywaniami, bo szczegółowo badamy rynek – mówi rektor Zygmunt Bąk.

Konferencje, sympozja

AJD staje się też centrum spotkań naukowych o znaczeniu krajowym, a nawet międzynarodowym. We wrześniu br. około tysiąca chemików spotka się na częstochowskiej uczelni w ramach dorocznego sympozjum. Wśród nich obecny będzie japoński naukowiec, laureat nagrody Nobla. – Ten ogólnokrajowy aspekt całkowicie wyklucza zarzut prowincjonalności, którym nas, co niektórzy, próbują obarczyć – stwierdza rektor Bąk.
Kolejna ogólnokrajowa inicjatywa to zjazd dyrektorów i dziekanów wydziałów polonistyki wszystkich uczelni w Polsce, który jest owocem pracy dziekan prof. Agnieszki Czajkowskiej. Na zaproszenia częstochowskiej uczelni pozytywnie odpowiadają historycy – ich spotkania zintensyfikował Rok Długoszowski, będący inicjatywą wykładowców AJD. Tu też konferują bibliotekarze, wydawcy i inni specjaliści; wykłady mają naukowcy z całego świata: Indii, Szkocji, Czech, Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Włoch, Chorwacji, Grecji. Uczelnia realizuje liczne projekty międzynarodowe w konsorcjach z uczelniami zagranicznymi.

Baza dydaktyczno-lokalowa

Ostatnie lata to również intensywny rozwój bazy dydaktycznej. Zakupiono nowoczesny sprzęt; przeprowadzono komputeryzację – to wszystko z myślą o studentach, by poprawić jakość kształcenia.
AJD wybudowało nowoczesne Akademickie Centrum Sportu oraz najnowszej generacji obiekt dla Wydziału Nauk Społecznych. Rewitalizację przeszły wszystkie budynki uczelni: Rektorat, przy ul. Waszyngtona; Instytut Plastyki, przy ul. Dąbrowskiego; budynek przy al. Armii Krajowej. Na studentów spoza Częstochowy czekają miejsca w akademikach.
Kolejne działanie podnoszące prestiż uczelni to inwestycja w laboratoriach nauk biologiczno-chemicznych. – Do Urzędu Marszałkowskiego złożyliśmy projekt kluczowy o sfinansowanie laboratorium nowych materiałów. Koszt przedsięwzięcia został wyceniony na 25 milionów złotych. Wdrożenie tego projektu pozwoli nam zaprezentować uniwersytecki poziom badań w tej dziedzinie – zauważa prof. Zygmunt Bąk. Oprócz tego uczelnia rozbudowuje księgozbiór biblioteczny, efektywnie pracuje też Wydawnictwo AJD. Wysoką rolę poznawczą – i to nie tylko dla studentów – wypełnia planetarium. Od 2006 roku z tej propozycji edukacyjnej skorzystało ponad 30 tysięcy osób z zewnątrz.

Uniwersytet tuż, tuż

Rektor Zygmunt Bąk obejmując drugą kadencję obiecał, że uczyni wszystko, by zakończyć ją jako rektor Uniwersytetu Częstochowskiego. I nie jest gołosłowny. – Mamy już cztery uprawnienia doktoryzowania na: historii, literaturoznawstwie, fizyce i chemii. Teraz oczekujemy na przyznanie takich samych praw w zakresie językoznawstwa i sztukach pięknych. Wnioski są złożone, kryteria spełniamy – mówi. Uczelnia musi jednak pokonać bariery niektórych decydentów. – Zarzuca się nam, że jesteśmy małym ośrodkiem i odsuwa się zgodę dla Wydziału Sztuk Pięknych. Są to obawy o konkurencję. Nasz Wydział Sztuki jest na bardzo wysokim poziomie naukowym i ściąga studentów z innych ośrodków – dodaje rektor Bąk. Jakości Wydziału Sztuki AJD dowodzą rankingi, w których nasza uczelnia jest wyżej lokowana niż na przykład Kraków. – Ministerstwo raz w roku przeprowadza analizę badań naukowych na wszystkich wyższych uczelniach w Polsce. Ocenia ilość wystaw, prezentacje zagraniczne, wizyty profesorów, nadane stopnie naukowe, pozyskane granty badawcze. Nasz Wydział Sztuki w dwóch ostatnich ocenach, na 30 uczelni wyprzedził 14 wydziałów, które mają uprawnienia doktoryzowania – mówi Rektor i dodaje. – Kolosem ze stolicy nie jesteśmy, ale w pełni zasługujemy na podniesienie statusu uczelni do rangi uniwersytetu. Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza studiuje 40 tysięcy studentów, na AJD – 6 tysięcy, ale to właśnie staje się naszym atutem. W wielu dziedzinach kształcimy bowiem na bardzo wysokim poziomie, stawiając na indywidualizm studenta. Mówimy zatem: uznajcie naszą pozycję, nie jesteśmy prowincją. Przez naszą uczelnię przewija się mozaika światowych nazwisk, a tytuł doktora Honoris Causa AJD przyjęli znani polscy uczeni: prof. Henryk Samsonowicz i prof. Jerzy Strzelczyk.

Studenci pełni energii

AJD przygotowuje do aktywności. – Studia to czas na zdobywanie doświadczeń, dlatego zachęcamy naszych studentów i stymulujemy ich gotowość do działania – podkreśla rektor Bąk.
Na uczelni przy współudziale studentów, a często i z ich inspiracji, realizuje liczne akcje społeczno-kulturalne, a nawet profilaktyczno-prewencyjne przy współpracy z Policją. – Wchodzimy w działania inicjowane przez miasto w ramach przedsięwzięcia „Aleje tu się dzieje”, organizujemy festiwale filmowe, współpracujemy z częstochowskim teatrem. Na uczelni uznaną pozycję mają grupy poetyckie, muzyczne, teatralne. Studenci Instytutu Muzyki prezentują swoje zdolności w Filharmonii Częstochowskiej. Odrębnym polem są inicjatywy patriotyczno-historyczne, jak odnowienie bunkrów ze Stowarzyszeniem Reduta Częstochowa czy projekt „Zabytkowa Częstochowa” oraz działalność w ramach akcji społecznych i wolontariatu – wylicza Rektor.
Uczelnia ma też tradycje i osiągnięcia sportowe. Studenci zdobywają dobre wyniki w szachach, piłce nożnej, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, pływaniu czy futsalu. Organizują konkursy, olimpiady językowe, dyktando. Korzystają z wyjazdów zagranicznych na staże. Nie brakuje też działań o charakterze rozrywkowym. Od kilku lat są przeprowadzane wybory miss uczelni, studenci bawią się na juwenaliach.
– Aktywność procentuje, bo takie dokonania pozytywnie oceniają pracodawcy. A wszystkie osiągnięcia są odnotowywane w suplemencie do dyplomu. Cieszy nas, że nasi studenci są dynamiczni i podejmują różnorodne wyzwania – konkluduje rektor Zygmunt Bąk.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *