ŚLADEM NASZYCH PUBLIKACJI / Wycinka na Cmentarzu Żydowskim. Odpowiada Urząd Miasta


Sprawa wycinki na Cmentarzu Żydowskim, zorganizowana przez częstochowską grupę,  nabiera coraz większego kolorytu. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków powiedział nam, że osoby inicjujące akcję ne zwróciły się o pozwolenie do tej instytucji, a powinni. Powinni też, jak stwierdził Pan Konserwator Zabytków, udać się po pozwolenie na taką akcję do Urzędu Miasta. Z odpowiedzi rzecznika prasowego magistratu Włodzimierza Tutaja można wywnioskować, że nie udali się. Poniżej odpowiedź magistratu na nasze zapytanie.

 – Uzgodnienia dotyczącej ewentualnej zgody na wycinkę drzew (o wymiarach podlegających zgłoszeniu) na cmentarzu żydowskim są w gestii państwowej służby ochrony zabytków.
Z informacji uzyskanej z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM wynika, że zakres porządkowania terenu realizowany przez oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów i uzgodniony z gminą żydowską dotyczył usunięcia mniejszych drzewek-samosiejek zagrażających bezpieczeństwu osób odwiedzających cmentarz i zlokalizowanych w pobliżu głównej jego alei. Te prace mające charakter interwencyjny były zgłoszone Komendzie Miejskiej PSP w Częstochowie, a zostały wykonane przez strażaków z OSP.
Jeżeli ktoś stwierdził na tym terenie innego typu wycinki realizowane przez inne podmioty, powinno być to przedmiotem weryfikacji i ewentualnego postępowania przez państwowe służby konserwatorskie.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *