SLD i PO są za plastikową Częstochową


28 marca br. Parlament Europejski i Rada wydały dyrektywę w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. W związku z tym, wzorem innych miast, przewodniczący Klubu Prawo i Sprawiedliwość Piotr Wrona wniósł projekt uchwały intencyjnej „Częstochowa bez plastiku”. Rządząca koalicja SLD-PO okazała się antyekologiczna i projekt odrzuciła.

– W Polsce już kilka miast Wałbrzych, Legnica, Gdańsk, Poznań, Kraków zadeklarowały realizację unijnej dyrektywy w sprawie ograniczenia plastików, w myśl której od 2021 roku plastikowe przedmioty jednorazowego użytku będą zakazane. Wałbrzych jako pierwszy w Polsce uruchomił akcję „Stop-plastik”. Uznaliśmy, że to trzeba zacząć także w Częstochowie, a im wcześniej tym lepiej. Warto przy tym dodać, że polscy naukowcy opracowali proekologiczne materiały do produkcji jednorazowych naczyń, które samoistnie ulegają biorozkładowi i powinniśmy z tej nowoczesnej myśli technologicznej skorzystać – mówi Piotr Wrona.

Podczas sesji 16 maja 2019 roku okazało się jednak, że lansujący się swoją miłością do przyrody i zwierząt radni rządzącej koalicji SLD i PO głosowali przeciw projektowi radnych Prawa i Sprawiedliwości. Pewnie główną przyczyną był fakt, że zgłosili to radni PiS (sic!). Prezydent Matyjaszczyk i jego radni stwierdzili, że sprawę musi załatwić rząd. W ostatnich tygodniach prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i jego radni prześcigają się w przekazywaniu samorządowych obowiązków pod skrzydła rządu. Czyżby była to próba przerzucania swoich mało popularnych wśród społeczeństwa decyzji? Z pewnością jedną z nich jest drastyczne podniesienie cen za odbiór śmieci. Oczywiście winny za to jest rząd, bo dając 500 plus na każde dziecko podniósł standard życia mieszkańców.

tinta
Czy wiesz, że..
Rocznie Polacy zużywają ok. 650 tysięcy ton plastikowych opakowań. Statystyczny Polak rocznie zużywa średnio 400 reklamówek, 60 kg papieru i 50 puszek. Mamy obsesję pakowania. Każdy z nas produkuje z opakowań, które przynosimy do domu, 250 kg śmieci rocznie. Niestety musimy też je wynieść. Wiele odpadów trafia jednak nie tam, gdzie trzeba. Na przykład rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi nawet po 1000 latach, reklamówka potrzebuje na to od 100 do 450 lat, guma do żucia zniknie po 5 latach, a styropianowa tacka do żywności aż po… 500 latach!
Tylko w 2016 na świecie sprzedano ponad 480 mld plastikowych butelek. 10 lat wcześniej — 300 miliardów. Ułożone obok siebie osiągnęłyby połowę długości od Ziemi do Słońca. Według najbardziej aktualnych szacunków Euromonitoru, do 2021 roku ich ilość wzrośnie do ponad 583 mld!
URSZULA GIŻYŃSKA
O konieczności redukcji tworzyw sztucznych w Częstochowie i negatywnej wobec tego problemu radnych SLD i PO mówili podczas konferencji prasowej radni PiS: Andrzej Sowa, Katarzyna Jastrzębska, Piotr Wrona, Beata Struzik

Jak się Zmieści

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. Dyrektywa SUP, z ang. Single-Use Plastic) została uchwalona 28 marca br. W jej myśl plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne mają być w UE od 2021 r. zakazane. Nowe prawo – jak tłumaczy KE wprowadzono ze względu na powolny rozkład tworzyw sztucznych, które gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach w UE i na całym świecie. Plastikowe pozostałości są znajdowane w organizmach zwierząt, m.in.: żółwi, fok, wielorybów, ptaków, ryb i skorupiaków. Posłowie umieścili na liście produktów zakazanych również plastikowe lekkie torby, mieszadełka do napojów i pojemniki do fast foodów.
Zgodnie z dyrektywą państwa członkowskie do 2029 r. muszą także osiągnąć poziom 90 proc. w recyklingu plastikowych butelek. Zaś do 2030 r. przynajmniej 30 proc. wytwarzanych butelek stanowić mają materiały pochodzące z recyklingu.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *