Szachowe rozgrywki

5 kwietnia 2013 roku w Akademii Polonijnej w Częstochowie rozegrano finały: wojewódzkich igrzysk młodzieży szkolnej w szachach i wojewódzkiej gimnazjady w szachach.

Udział wzięło 56 dwuosobowych drużyn. Wśród uczestników turnieju byli medaliści Mistrzostw Polski Juniorów oraz zawodnicy, którzy zajęli wysokie miejsca w Mistrzostwach Europy i Świata Juniorów.
W Igrzyskach Młodzieży szkolnej wśród chłopców zwyciężyła Szkoła Podstawowa Nr 2 z Rybnika, wśród dziewcząt Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rydułtowach. W Gimnazjadzie wśród dziewcząt zwyciężyło Gimnazjum w Woźnikach, wśród chłopców Gimnazjum Salezjańskie w Tarnowskich Górach.
Najlepiej z częstochowskich szkół zaprezentowali się chłopcy ze Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie : Grzegorz Gworys i Szymon Kuźnik, którzy zajęli bardzo dobre – 5 miejsce. Natomiast 6 miejsce wśród dziewcząt zajęły zawodniczki z Gimnazjum Katolickiego w Częstochowie: Julia Knapik i Anna Piszczyk. 9 miejsce wśród chłopców zdobyli zawodnicy Gimnazjum Nr 18 w Częstochowie: Kamil Szczerbak i Mateusz Winiarski. 10 miejsce wśród dziewcząt zdobyły zawodniczki ze Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie: Barbara Pyrchla i Julia Będkowska.
Organizatorami zawodów byli: Szkolny Związek Sportowy w Częstochowie, Uczniowski Klub Sportowy HETMAN” Częstochowa oraz Akademia Polonijna w Częstochowie.

Reprezentanci Gimnazjum w Poraju, pod okiem Rafała Picza, spisali się znakomicie: dziewczęta Agata Gajewska i Aleksandra Bereza zajęły III miejsce, natomiast chłopcy- Mateusz Sitek i Bartosz Konieczny czternaste. Gajewska indywidualnie zajęła szóstą lokatę.