55 LAT STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH W CZĘSTOCHOWIE


Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT Rada w Częstochowie oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział w Częstochowie obchodziły 41. Dni Techniki Regionu Częstochowskiego, połączone z 55-leciem SEP w Częstochowie

Z tej okazji na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej odbył się panel wykładowy “Przemysł dla Nauki”. – Cykl fachowych wykładów szczególnie ważny i cenny był dla studentów Politechniki. Przyjęta formuła organizacyjna imprezy, polegająca na trójstronnym przekazaniu ważnych akcentów technicznych, umożliwiła kontakt przyszłym adeptom sztuki inżynierskiej z dojrzałymi inżynierami. Przeprowadzone konsultacje Zarządu Oddziału SEP i władz Wydziału Elektrycznego doprowadziły do ujęcia w tematyce wykładów również propozycji ofert pracy dla absolwentów Politechniki Częstochowskiej – podkreśla mgr inż. Zenon Panicz, prezes Oddziału SEP w Częstochowie. Tematyka wykładów dotyczyła osiągnięć w energetyce. Stanisław Toborek z ZPUE SA Włoszczowa mówił o nowoczesnych rozdzielniach w energetyce, Michał Mnich z ENERGOSERWIS SA Lubliniec o nowych rozwiązaniach konstrukcyjnych oraz technologicznych zastosowaniach przy produkcji i modernizacji transformatorów, Michał Jagusiak z POZYTON Sp. z o.o. Częstochowa o funkcjach elektronicznych liczników w pomiarach rozliczeniowych energii elektrycznej, a mgr Bronisław Andrzejewski, przedstawiciel BANNER Linz, Austria, na region Częstochowy, poruszył wybrane zagadnienia dot. akumulatorów przemysłowych.
Główna uroczystość miała miejsce w siedzibie ENION-u. Przemówienia okolicznościowe wygłosili prezes Zenon Panicz oraz prezes FSNT NOT Rady w Częstochowie mgr Grzegorz Lipowski. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili: poseł Halina Rozpondek, poseł Szymon Giżyński i prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona.

UG

Historyczne ujęcie
W 1856 r., tj. w dwanaście lat po nadaniu pierwszej informacji telegraficznej na świecie, Częstochowa została połączona linią telegraficzną, rozpiętą na słupach Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, z Warszawą i Petersburgiem, a w 1866r., po założeniu pierwszego kabla oceanicznego, uzyskała połączenie z Ameryką. To w Częstochowie, w roku 1887 powstała pierwsza w Polsce elektrownia zasilająca pierwsze w Polsce oświetlenie elektryczne uliczne. Elektrownia znajdowała się wówczas za dzisiejszym magistratem, na pl. Biegańskiego i posiadała moc 8,1 kW. Należy zaznaczyć, że elektrownia i oświetlenie uliczne powstały bez zgody władz rosyjskich, które w okresie popowstaniowym bardzo niechętnie patrzyły na takie poczynania.
W następnych kilku latach w elektrownie została wyposażona większość ówczesnych zakładów przemysłowych, jak np. Towarzystwo Akcyjne Częstochowskich Zakładów Jutowych i Konopnianych “Stradom”, Przędzalnia “Warta”, Fabryka Papieru przy ul. Krakowskiej, huta Hantke, Rzeźnia Miejska, Societe Textile “La Czenstochovienne”, która to w 1910 r. wprowadziła do zasilania swoich urządzeń prąd 3-fazowy. Inne zakłady nie zostały również w tyle. W zasadzie wprowadzanie elektryczności do częstochowskich zakładów miało miejsce między 1888 a 1903 rokiem. Tak więc na początku XX wieku Częstochowa była miastem o najstarszej sieci oświetlenia drogowego na ziemiach polskich. Jej zakłady elektryczne były dobrze wyposażone w urządzenia elektryczne, a zastosowanie prądu elektrycznego w zakładach przemysłowych i domach mieszkalnych było powszechne.
Próby utworzenia organizacji elektryków w Częstochowie sięgają pierwszych dni po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Zjazd odbył się w Warszawie w dniach 7.- 9. czerwca 1919 r. Wówczas to powołano Stowarzyszenie Elektrotechników Polskich oraz ustalono zasady organizacyjne i statut. Wśród osób biorących udział w Zjeździe Częstochowę reprezentowali inżynierowie: Jan Hertz, Piekałkieiwcz, Ludwik Trochimowski i Roman Tyszecki.
Mimo początkowych sukcesów organizacyjnych, w okresie międzywojennym w Częstochowie nie udało się powołać Oddziału SEP. Od końca 1948 r. częstochowscy inżynierowie Antoni Grabowski i Bolesław Misiewski, a potem Euzebiusz Okniński prowadzili starania w Zarządzie Głównym SEP o otwarcie oddziału w Częstochowie. Dopiero jednak powołanie do życia w 1950 r. Oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej w Częstochowie otwarło drogę do utworzenia Oddziału SEP w Częstochowie w dniu 16. listopada 1951 roku, obejmującego swym zasięgiem powiaty myszkowski, częstochowski, kłobucki i lubliniecki.
Pierwszym Przewodniczącym Oddziału Częstochowskiego został Władysław Kuźnik. W latach następnych funkcję Przewodniczącego Oddziału pełnili Franciszek Dyderski, Jerzy Dobrucki, Michał Michalski, Jan Podwysocki oraz, w randze prezesa Oddziału, od 1975 r. Jan Podwysocki, Zygmunt Biernacki, Mieczysław Woźniak, Kazimierz Jagieła, Maciej Wolski i Bronisław Durlik. W marcu 2006 r. Walny Zjazd Delegatów wybrał na prezesa Zenona Panicza, który od roku 1990 pełnił funkcję wiceprezesa. Funkcję wiceprezesa oddziału powierzono Zbigniewowi Wierzbickiemu.
Oddział SEP w Częstochowie w okresie swojej działalności czynnie włączał się w realizację ważnych poczynań edukacyjnych, szkoleniowych i gospodarczych. Do najważniejszych zaliczyć należy powołanie Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej, uciepłowienie Częstochowy, uruchomienie na Błesznie stacji retransmisyjnej średnio i krótkofalowej, nadajnika UKF drugiego programu Polskiego Radia, przemiennika II programu TVP, telefonizację Częstochowy.
SEP uzyskał prawo do utworzenia Komisji Egzaminacyjnej w pełnym zakresie dla wszystkich trzech grup, które nadają uprawnienia do prowadzenia eksploatacji i nadzorowania robót przy urządzeniach elektroenergetycznych. Warto podkreślić, że tylko świadectwa kwalifikacyjne wydawane przez SEP są honorowane w państwach Unii Europejskiej. Aktualnie w Oddziale działają dwie Komisje Egzaminacyjne: Nr 112, gdzie przewodniczącym jest mgr inż. Zenon Panicz, oraz Nr 113, gdzie przewodniczącym jest mgr inż. Bogdan Skowron.
Działający w Oddziale SEP Ośrodek Rzeczoznawstwa zajmuje się rozwiązywaniem problemów związanych z pomiarami specjalistycznymi, eksploatacyjnymi, skutecznością ochrony p. porażeniowej oraz z ogólnie pojętą elektryką.
Z chwilą powołania na mocy Ustawy Izby Inżynierów Budownictwa w 2002 roku, Oddział SEP w Częstochowie włączył się w proces tworzenia struktur nowej organizacji, liczącej w skali krajowej ponad 100 tys. osób, współdziałając na terenie regionu Częstochowy z PZiTB, PZiTS oraz SiTK. Wyrazem docenienia tych działań przedstawiciel Oddziału Częstochowskiego, Zenon Panicz, od 2002 roku jest w składzie Prezydium Rady Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, liczącej ponad 14 tysięcy osób, oraz członkiem władz krajowych Izby Inżynierów Budownictwa.
Oddział SEP w Częstochowie liczy 15 kół, ze średnią ilością członków ok. 500. Na uwagę zasługują tu bardzo dobre kontakty z Zakładem Energetycznym “Enion” w Częstochowie oraz z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej, gdzie 10 lat temu zawiązano jedno z największych kół studenckich SEP w Polsce, liczące 150 osób.
Przedstawiciele Oddziału SEP Częstochowa uczestniczą w Centralnych Komisjach Zarządu Głównego SEP w Warszawie. Są to: mgr inż. Zenon Panicz – Centralne Kolegium Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, dr inż. Aleksander Gąsiorski – Komisja Historyczna, mgr inż. Adam Panicz – Komisja Współpracy z Zagranicą, mgr inż. Marian Sosiński – Komisja Uprawnień i Specjalizacji Zawodowych, mgr inż. Andrzej Kurzyński – Komisja Energetyki Przemysłowej, mgr inż. Iwona Skorek – Komisja Informatyzacji.
W składzie ZG SEP jest członek naszego Oddziału, mgr inż. Janusz Jasiona. W składzie Sądu Koleżeńskiego ZG SEP jest członek Honorowy SEP inż. Bronisław Durlik.
R
Na podstawie informacji prezesa Zenona Panicza

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *