Częstochowski kalendarz


Urząd Miasta Częstochowy tradycyjnie przygotował kalendarz na nowy rok. Tym razem na karty wydawnictwa trafiły obrazy malarki Joanny Jeżewskiej-Desperak ilustrujące życie i architekturę naszego miasta. Promocja kalendarza odbyła się 25 listopada w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”

Kalendarz, na którego kartach przedstawiono 12 miejsc w Częstochowie (tematami jest m.in. aleja Najświętszej Maryi Panny, aleja Kościuszki i Dworzec Główny) został wydany w nakładzie 2 tys. egzemplarzy. Jego dystrybucję poprowadzi Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w III alei Najświętszej Maryi Panny – kalendarze będą dostępne dla mieszkańców i gości MCIT nieodpłatnie od 26 listopada aż do wyczerpania zapasów. Kalendarz będzie też materiałem promocyjnym władz miasta Częstochowy przy okazji oficjalnych spotkań i wizyt.

Są też w tej „miejskiej” serii obrazy przedstawiające starą Częstochowę, której – dokładnie w takiej formie, jak na obrazach autorki – już w przestrzeni miejskiej nie ma.
Jeden z obrazów, który znalazł się na kartach częstochowskiego kalendarza na 2017 r., jest obecnie prezentowany w Nowym Jorku.

Projekt graficzny kalendarza, zawierającego wybór reprodukcji prac artystki przygotowała Anna Stępień z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM.

Od kilku lat do pracy nad urzędowym kalendarzem zapraszani są artyści związani z Częstochową. Do tej pory swoje prace prezentowali już w tym projekcie Jacek Pałucha, Bartosz Frączek i Marta Frej, za każdym razem prezentując swoje autorskie, oryginalne spojrzenie na motywy związane z częstochowskim krajobrazem, architekturą, tradycjami i ludźmi.

Joanna Jeżewska- Desperak jest absolwentką Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Akademia Jana Długosza) w Częstochowie, gdzie w roku 1997 obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Warsztatowej. Rok później debiutowała wystawą malarstwa, rysunku i grafiki w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Jej prace można tam było oglądać także w latach 2007 i 2008. Trzy indywidualne ekspozycje dzieł artystki prezentowane były w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (lata 2001, 2005 i 2016). W Częstochowie jej twórczość – obok prac jej męża Andrzeja Desperaka – można było podziwiać także w roku 2009 na wystawie ,,Ona i On”, zorganizowanej przez Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Joanna Jeżewska-Desperak brała udział w licznych wystawach zbiorowych. Aż pięć z nich odbyło się w OPK „Gaude Mater“ w ramach Międzynarodowego Biennale Miniatury.

W Częstochowie uczestniczyła również w wystawie lokalnych artystów z okazji
100-lecia ZPAP w 2011 roku oraz w Międzynarodowej Wystawie „Projekt – Miasto” organizowanej przez Muzeum Częstochowskie w 2014 roku. Ponadto prezentowała swoje prace w Szczecinie, Bytomiu, Bielsku-Białej i Ostrowcu Świętokrzyskim. Dwa razy – w latach 2009 i 2012 – uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu.

Prace, które złożyły się na kalendarz, można oglądać w OPK ,,Gaude Mater” do 5 grudnia.

Zdjęcia z promocji oraz wszystkie karty kalendarza można obejrzeć tutaj: http://www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=8162

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *