Górnicze spotkania


W Muzeum Kopalnictwa w Częstochowie 17 czerwca uroczyście podsumowano projekt „Skarby Ziemi – Człowiek i Jego Zawód – Święto Rudy”.

Przedsięwzięcie, to pomysł nauczycielek ze Szkoły Podstawowej w Dźbowie – historii Elżbiety Gumuły i matematyki Bogumiły Schab. Inspiracją projektu była chęć pielęgnowania dziedzictwa i tradycji kulturowych regionu. – Najważniejszym celem było wzbudzenie w uczniach praktycznego patriotyzmu lokalnego. Górnictwo na ziemi częstochowskiej było podstawą bytu wielu rodzin. Ono nadawało rytm rozwoju gospodarczego i kulturowego. Ważne jest, by kolejne pokolenia znały historię swoich przodków – mówi Elżbieta Gumuła. Projekt nauczycielki zrealizowały przy życzliwej współpracy Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy, Klubu Społecznych Opiekunów Zabytków Górnictwa Oddziału Miejskiego PTTK w Częstochowie i Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Częstochowie. Do wspólnego działania włączyło się sześć szkół podstawowych – SP nr 52 w Dźbowie, SP nr 47 im. Marii Konopnickiej w Częstochowie, SP nr 11 im. Marii Dąbrowskiej w Częstochowie SP nr 1 im. Marii Konopnickiej w Blachowni, SP im. Jana Pawła II w Łaźcu i SP nr 3 w Libiążu.
Każda placówka przeprowadziła własny program edukacyjny. Każdy obfitował w interesujące pomysły. Uczniowie wykonali prace plastyczne, dokumentacyjne, przeprowadzili wywiady z ludźmi związanymi z górnictwem i jego historią oraz konkursy poetyckie i fotograficzne, warsztaty, przedstawienia plenerowe. Podczas wycieczek tematycznych szukali śladów górnictwa w regionie i poznawali historię górnictwa rud. Na wyróżnienie zasługują Sejmik Uczniowski i wystawa poprojektową „Górnicze korzenie naszych rodzin”, zrealizowane przez uczniów SP nr 52. – Do tych projektów zaprosiliśmy kolegów z pozostałych szkół – mówią Monika Szymczyk i Mateusz Broncel.
Podczas uroczystości podsumowującej przedsięwzięcie dyrekcja i uczniowie SP nr 52 przekazali dla Muzeum historyczny sztandar, przypadkowo odnaleziony w kościele parafialnym w Dźbowie. – Ustaliliśmy, że sztandar pochodzi sprzed drugiej wojny światowej. Odczytaliśmy na drzewcu gwoździe wbite przez Władysława Kiełbasińskiego, księdza Stanisława Gątkiewicza i Romualda Kapkowskiego, który został rozstrzelany przez Niemców w Truskolasach. Sztandar ukrywano podczas wojny. Pierwszy raz odnaleziono i odnowiono go w 1993 roku – mówi dyrektor SP nr 52 w Dźbowie Bożena Golachowska.
Nauczycieli nadzorujących realizację projektu uhonorowano dyplomami. Otrzymali je z SP nr 47 Magdalena Lankamer-Bubacz, Karolina Przybył, Anna Szewczyk i Renata Anioł, z SP nr 52 Elżbieta Gumuła, Bogumiła Schab i dyr. Bożena Golachowska, z SP w Łaźcu Beata Cierpial, z SP nr 11 Stanisława Łacińska, Marzena Sadowska, SP w Libiążu Bożena Poznańska. – Dzięki przedsięwzięciu dzieci i młodzież uświadomiły sobie wagę pracy górników kopalni rud oraz ich wkład w budowanie historii własnego regionu, a w konsekwencji historii kraju – mówi Beata Cierpiał.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *