Turystyka i inwestycje


GMINA KŁOMNICE

Piękna, miejscami dziewicza przyroda, malownicza rzeka Warta, złocone zbożem pola i wielowiekowa historia, to turystyczne atuty ziemi kłomnickiej. Nie dziwi zatem, że priorytetem dla jej włodarza – wójta Adama Zająca – obok inwestycji infrastrukturalnych jest rozwój turystyki rekreacyjno-kajakowej.

Gmina Kłomnice leży w północno-wschodniej części województwa śląskiego, nad rzekami Wartą i Wiercicą, które od wieków nadają kierunek jej rozwoju – nazwa „Kłomnice”, pochodzi od słowa „kłomnia” (kłomnia, kłoma, kloma), oznaczającego sieć lub pułapkę na ryby używaną w strumieniach i rzekach.
I dzisiaj życie mieszkańców tego regionu w dużym stopniu kumuluje się wokół Warty. Głęboko związani ze swoją ziemią ojczystą – wójt Adam Zając i wicewójt Wanda Kusztal, oboje pełniący funkcję trzecią kadencję, kładą nacisk na jej upiększanie i ubogacanie. Ich konsekwentne działania, zmierzające do wykorzystania turystycznych walorów gminy przynoszą wymierne efekty.
– W gminie powstają gospodarstwa agroturystyczne, również pod potrzeby spływów kajakowych, którymi można dopłynąć nawet do Berlina. Pojawiają się wypożyczalnie sprzętu wodno-turystycznego, ścieżki spacerowo-rowerowe, jedną z najnowszych jest urokliwy trakt wzdłuż Warty. Cieszy nas wzrastające zaangażowanie lokalnych społeczności we wspólne budowanie przyszłości. W gminie Kłomnice sołectwa mają do dyspozycji t.z. fundusz sołecki , który przeznaczają na potrzeby danego sołectwa. Dzięki temu mieszkańcy bardzo żywo uczestniczą w rozwoju swojej małej ojczyzny – mówi wójt Adam Zając.
Kłomnice mają udokumentowaną wielowiekową i bogatą historię. Powstały w XIII w. i były gniazdem rodowym rodziny Kłomnickich herbu Oksza, w obrębie ośrodka osadniczego w Borownie. Pierwsze wzmianki o parafii Kłomnice pochodzą z 1404 r. W kronikach z 1405, 1406 i 1415 r. pojawiają się wydarzenia i postacie: Pietrasz, pleban Maciej i Sławnik. „Liber Beneficiorum”, wydany w 1521 r. przez arcybiskupa Jana Łaskiego, donosi iż parafia oprócz Kłomnic obejmuje wsie: Rzerzęczyce, Rzeki, Pacierzów, Karczewice, Garnek, Konary, Zawada, Lipicze, i Bartkowice.
Ciekawą historię przechodził kościół kłomnicki. Pierwszy – drewniany – powstały w XIV w. z inicjatywy fundacji Kłomnickich, później rozbudował H. Borowski. Niestety, świątynia na początku XVIII w. popadła w ruinę, toteż przy wsparciu finansowym wojewodziny kaliskiej J. Leszczyńskiej, wzniesiono nowy, również drewniany kościół. Po 36 latach (w 1764 r.) spłonął i funkcjonowała tu tylko kaplica. Dzisiejszą świątynię postawiono w latach 1779-1789 z fundacji ówczesnego właściciela Kłomnic Andrzeja Załuskiego. Jest to najcenniejszy, w stylu późnobarokowym, zabytek ziemi kłomnickiej.
Impuls do szybkiego rozwoju Kłomnic i okolicy dała budowa kolei warszawsko-wiedeńskiej w 1846 r. W 1866 r., utworzono gubernie i powiaty i Kłomnice należały do powiatu Radomsko w guberni piotrkowskiej. W Kłomnicach umieszczono Sąd Gminny obejmujący swoim zasięgiem, oprócz Kruszyny (z Kłomnicami) również gminy: Garnek, Rzeki i Konary. W 1888 r. Francuzi wybudowali Fabrykę Cykorii (dzisiaj to zakład „Herbapolu”), w 1908 r. utworzono Spółdzielnię rolną (dzisiaj Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”) i kolejno tartak, filia fabryki maszyn rolniczych, odlewnia A. Bugaja.
Miłośnicy pięknej architektury zaznają w gminie Kłomnice sporo wrażeń estetyczno-historycznych. Gmina bowiem może poszczycić się kilkoma obiektami, wpisanymi do rejestru Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Katowicach, które znacząco podnoszą jej wartość turystyczną. Są to: zespół kościoła parafialnego pw. św. Marcina w Kłomnicach z kościołem z 1789 r., przebudowanym w 1918 r., dzwonnicą z ok. XVIII; cmentarz grzebalny w Kłomnicach z XIX w., zespół pałacowy w Nieznanicach w tym pałac, cztery czworaki, stajnia, stodoła, park (1917); zespół dworski w Rzekach Wielkich w tym dwór i park z 1790 r., gdzie obecnie mieści się filia szkoły w Garnku, i gdzie organizuje się corocznie Gminny Dzień Dziecka oraz zespół dworski w Skrzydlowie z dworem murowanym z poł. XIX w., rządcówką drewnianą z pocz. XX w., kaplicą wybudowaną w latach 1820-1830, spichlerzem z pocz. XX w. i parkiem z połowy XIX w.
Warte zaakcentowania są również tutejsze cztery pomniki przyrody. Pierwszym z nich jest brzoza żółta (210 cm obwodu) w parku dworskim w Skrzydlowie. Kolejnym – dąb szypułkowy w Nieznanicach (obwód pnia 370 cm) oraz dwa dęby szypułkowe o obwodach 440 cm i 420 cm w Janaszowie Kłomnickim.

Nostalgicznym urokiem ziemi kłomnickiej, na przełomie XIX i XX wieku, zauroczyli się znani w Europie i świecie operowi śpiewacy – Jan, Edward i Józefina Reszkowie. Słynna rodzina w okolicy Kłomnic: w Skrzydlowie, Garnku, Chorzenicach i Borownie wykupiła kilka majątków. Obecność Reszków wpłynęła na kulturalno-oświatowy rozkwit regionu. Powstały efektowne dwory oraz ochronki-szkoły dla dzieci, z sukcesem prowadzone przez rodzinę artystów.
Samorząd kultywuje tradycje kulturalno-oświatowe. Wójt Adam Zając z ochotą włączył się w promocję inicjatywy kilku gmin „Szlak Reszków – muzyka i konie”, powstałej na kanwie historii rodu Reszków. Zaangażowanie wójta zaowocowało stałą współpracą z Filharmonią Częstochowską, której efektem są odbywające się od kilku lat w kościele parafialnym w Garnku koncerty muzyki klasycznej, wspierane finansowo przez gminę Kłomnice. Przesłaniem kulturalnych wydarzeń jest krzewienie kultury i edukacja muzyczna, popularyzowanie opery i promocja młodych śpiewaków operowych, laureatów i uczestników Konkursu Wokalnego im. Reszków, odbywającego się w Filharmonii Częstochowskiej, którego jednym z inicjatorów był Adam Zając –wójt gminy Kłomnice.
Lista gminnych inicjatyw edukacyjno-kulturalnych mającymi duży dorobek jest długa. Na uwagę zasługują, między innymi, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Z daleka i bliska”, przybliżające kulturę ludową innych regionów naszego kraju i Europy, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego i Wielkanocny Ogólnopolski Wyścig Kolarski. Warto zaakcentować sukcesy odmłodzonej Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłomnicach, sukcesy młodzieżowego zespołu folklorystycznego ,, Kłomnickie Płomyczki ”, Klubu Tańca Towarzyskiego ,,Styl ”oraz Zespołu Ludowego „Klepisko”. Działalność wymienionych zespołów dofinansowana jest ze środków budżetu gminy Kłomnice.

Wójt Adam Zając myśli o równomiernym i zrównoważonym swojej gminy. Strategicznym celem władz gminy Kłomnice jest rozbudowa infrastruktury drogowej oraz różne inwestycje budowlane, oczywiście przy wparciu środków zewnętrznych. Niedawno oddana została rozbudowana, nowocześnie wyposażona szkoła w Rzerzęczycach oraz nowa droga Bartkowice- Konary. Niebawem ruszy budowa kilku odcinków dróg gminnych. W 2010 roku na cele inwestycyjne gmina wydatkowała 14 milionów złotych, w tym około 4 milionów złotych pozyskała z funduszy Unii Europejskiej. Na obecny rok zaplanowano inwestycje za blisko 13 milionów złotych, które w kwocie około 9 milionów złotych zostaną zrefundowane ze środków unijnych.
Inwestycji jest coraz więcej. Na dniach rozpocznie się remont zbiornika wodnego wraz z budową infrastruktury rekreacyjnej w Kłomnicach. Projekt uzyskał z Funduszu Rozwoju Wsi dofinansowanie w kwocie prawie 228 tysięcy złotych, czyli 75 procent całych kosztów.
Władze stawiają również na zwiększanie bazy obiektów sportowych. W czerwcu bieżącego roku w Rzerzęczycach zakończono budowę zespołu boisk sportowych (piłkarskiego i wielofunkcyjnego m.in. do koszykówki i siatkówki) z zapleczem sanitarnym w ramach programu „Moje Boisko Orlik 2012”. Z jego walorów już korzystają mieszkańcy Rzerzęczyc oraz okolic. – Przedsięwzięcie kosztowało około 1 miliona 200 tysięcy złotych. Otrzymaliśmy na nie dotacje z Ministerstwa Sportu i Turystyki – 500 tys. zł , Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach 333 tys. zł, pozostała kwota pochodziła z budżetu gminy Kłomnice. Uroczyste otwarcie odbędzie się we wrześniu – mówi wójt Adam Zając. Jak dodaje w naszej gminie powstało kilka obiektów sportowych ze sztuczną nawierzchnią. To: boiska przy Zespole Szkół w Kłomnicach oraz przy Zespole Szkół w Skrzydlowie oraz boisko treningowe dla Klubu Sportowego w Kłomnicach. – Obiekty są ogólnodostępne. Działania prosportowe czynimy z myślą o rozbudzaniu zainteresowań dzieci i młodzieży – podkreśla Adam Zając.
Troska włodarzy o sprawność fizyczną obejmuje również najmłodszych mieszkańców gminy. W każdym sołectwie, przy wsparciu samorządu, powstają place zabaw z piaskownicami, drewnianymi konstrukcjami do wspinaczek, zjeżdżalniami, huśtawkami, przeplotniami z łańcuchów, opon czy drążków. W ostatnich miesiącach oddano kolejne dwa – w Michałowie i Lipiczach. Całkowity koszt tych inwestycji – 45 tysięcy złotych, w 50-procentach wsparł Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Z najnowszych inwestycji włodarze akcentują jeszcze oddaną niedawno nowoczesną świetlicę środowiskową przy OSP w Zdrowej (koszt 900 tys. złotych), wyposażoną w komputery, internet oraz garaż dla OSP w Karczewicach.
Kluczowym wyzwaniem ostatnich lat jest realizowany pierwszy etap budowy oczyszczalni ścieków w Hubach oraz kanalizacji sanitarnej w Hubach, Adamowie i Rzerzęczycach. Zakończenie inwestycji zbliża się wielkimi krokami, obiór zaplanowano na listopad br. – Przedsięwzięcie ma kosztować 14 milionów złotych, ale w 85 procentach (prawie 9,800 miliona złotych) jest dotowane ze środków Unii Europejskiej. Planowany jest dalszy rozwój kanalizacji w naszej gminie, a celem do którego dążymy jest skanalizowanie całej gminy – stwierdza wójt Adam Zając.

Jak podkreśla wicewójt Wanda Kusztal atutem gminy jest intensywność i tempo tutejszych wydarzeń. – Często słyszę opinie, że w gminie Kłomnice wiele się dzieje. Jest dużo imprez kulturalnych oraz sportowych, przybywa nowych inwestycji, gmina coraz bardziej staje się nowoczesną . Wiele jest jeszcze do zrobienia. Aktualnie marzymy o rozbudowie kłomnickiego Domu Kultury, przeobrażeniu centrum Kłomnic w atrakcyjne miejsce kulturalno-rekreacyjne z parkiem i muszlą koncertową, gdzie swoje talenty prezentowałaby nasze zdolne dzieci i młodzież. Nasze osiągnięcia oświatowe zostały dostrzeżone przez Delegaturę Kuratorium Oświaty w Częstochowie. Zostaliśmy zaproszeni do przygotowania centralnej uroczyści inauguracji nowego roku. To dla nas zaszczyt i logistyczne wyzwanie – konkluduje wicewójt Kusztal.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *