SZKOLNICTWO WYŻSZE. Mamy w Częstochowie Uniwersytet


Z dniem 1 czerwca 2018 roku Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie stanie się Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza. Rozporządzenie o przekształceniu uczelni na ręce rektor prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej osobiście – w murach AJD – przekazał minister edukacji i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Obecni przy tym byli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości – poseł Szymon Giżyński i senator Artur Warzocha, którzy swoimi działaniami wspierali społeczność akademicką w drodze do utworzenia Uniwersytetu. Studenci, którzy po 1 czerwca 2018 roku będą zdawać egzaminy, otrzymają już dyplomy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Dzień 16 maja 2018 roku stał się dla Częstochowy i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie datą historyczną. W tym dniu w Sali Senatu Uczelni wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przekazał podpisane rozporządzenie o zmianie nazwy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. – Od 1 czerwca 2018 roku Częstochowa stanie się miastem uniwersyteckim. To ważny moment dla całej Ziemi Częstochowskiej i polskiego środowiska naukowego. A dla mnie jedyna taka okazja w tej kadencji – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin. Uczelnia wymogi uniwersyteckie spełniła w styczniu 2018 roku. Wówczas decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów otrzymała szóste prawo doktoryzowania. Przyznano je, po długich staraniach, Instytutowi Sztuk Pięknych AJD. Na ten moment Uczelnia uprawnienia do nadawania stopni doktora w dziedzinach: fizyka, chemia, historia, literaturoznawstwo, językoznawstwo i sztuki piękne oraz jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie historia.
Wicepremier Gowin, podkreślając zaangażowanie różnych środowisk w proces tworzenia Uniwersytetu, na czele z całą społecznością akademicką, szczególnie wyróżnił na tym polu determinację i zasługi posła Szymona Giżyńskiego. Poseł Giżyński od 20 lat walczył o utworzenie Uniwersytetu w Częstochowie. W 1998 roku, jeszcze jako wojewoda częstochowski, wspólnie z Ireneuszem Gębskim, ówczesnym prezesem Zakładu Energetycznego, założył Fundację na Rzecz Utworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego. Był też inicjatorem powołania do życia Parlamentarnego Zespołu ds. Utworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego. Jak podkreślił poseł Szymon Giżyński, mimo różnych nacisków nigdy nie zwątpił w powstanie Uniwersytetu w Częstochowie. – Próbowano nas zbywać nakłaniając do połączenia Akademii im. Jana Długosza z Politechniką Częstochowską. Myśmy jednak trwali w postanowieniu i z determinacją szukali środków na kolejne inwestycje, które stanowiły o znaczącym rozwoju Uczelni i jej bazy dydaktycznej – mówił poseł Szymon Giżyński.
Wicepremier Jarosław Gowin podziękował także senatorowi Arturowi Warzosze, który jako wicewojewoda śląski w latach 2006–2007, wraz z posłem Szymonem Giżyńskim, czynił usilne starania o wyasygnowanie funduszy państwowych na budowę strategicznych obiektów dla AJD – Akademickiego Centrum Sportu i Wydziału Nauk Społecznych. Były to strategiczne inwestycje. Budowa ACS kosztowała 10 milionów złotych, a WNS – 40 milionów złotych. Środki na te cele przekazało Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska podkreśliła, że na sukces zapracowało 50 lat tradycji solidnego kształcenia naukowego. – To, lata pracy setek pracowników naukowych, w tym oczywiście byłych rektorów Uczelni, pracowników administracyjnych, a także dziesiątki tysięcy studentów i doktorantów. 29 stycznia 2018 roku otrzymaliśmy szóste uprawnienia doktoryzowania i od tej chwili rozpoczęliśmy intensywne działania o zmianę nazwy naszej Uczelni. Wszystko potoczyło się szybko i sprawnie. Akt nadania nam statusu uniwersyteckiego odbieramy jako wyraz wielkiego zaufania do Uczelni. I my tego zaufania nie zawiedziemy – zadeklarowała rektor Anna Wypych-Gawrońska.
Trzeba także zauważyć zasługi poprzednich rektorów Uczeni: prof. Janusza Berdowskiego i dr hab. prof. AJD Zygmunta Bąka, który obecnie pełni funkcję prorektora ds. rozwoju. – To wielka radość całej społeczności akademickiej. Radość ciężko zapracowana, ale dająca satysfakcję i otwierająca drogę do dalszej intensywnej pracy. Pragnę podkreślić rolę posła Szymona Giżyńskiego i senatora Artura Warzochy, którzy nas wspierali w dążeniu do utworzenia Uniwersytetu, którzy dodawali ducha i podpowiadali kolejne kierunki działań – powiedział „GCz” prorektor Zygmunt Bąk.
UG
Trochę historii
W Częstochowie 30 lipca 1971 roku powstała Wyższa Szkoła Nauczycielska. Decyzją Rady Ministrów 20 sierpnia 1974 roku przekształcono ją w Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Na mocy ustawy z 1 lipca 2004 roku zmieniono jej nazwę na Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie.
Obecnie na AJD studiuje blisko 5000 studentów, w tym 220 doktorantów. Do tej pory Uczelnia wypromowała około 65 tys. studentów. Prowadzi studia I, II i III stopnia na ponad 40 kierunkach. AJD obecnie ma 155 samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych. W tym gronie jest 35 profesorów tytularnych.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *